Większa grupa odbiorców cen maksymalnych. Senat wprowadził poprawki do ustawy prądowej
Ustawa o wprowadzeniu cen maksymalnych na energię elektryczną w przyszłym roku wraca do Sejmu. Dziś poprawki do rządowej regulacji wprowadził Senat.
2022-10-27, 15:07
Senator Prawa i Sprawiedliwości Józef Łyczak mówił, że wprowadzenie cen maksymalnych na prąd pomoże Polakom lepiej zaplanować domowy budżet na przyszły rok. Dodał, że jest to konieczne w związku z obecną - niepewną - sytuacją na rynku energii.
Co przewiduje ustawa?
Ustawa przewiduje, że po przekroczeniu limitów zużycia, który dla gospodarstw domowych wynosi dwie megawatogodziny (do tego poziomu ceny będą zamrożone na poziomie z tego roku) - megawatogodzina będzie kosztować 693 złote. W przypadku odbiorców wrażliwych, samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorców ma to być 785 złotych.
Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych mówił, że poprawki Senatu przewidują obniżenie tych kwot. Wyjaśnił, że dla gospodarstw domowych kwota ta wyniesie 450 złotych za megawatogodzinę a dla przedsiębiorców i podmiotów wrażliwych - 600 złotych.
REKLAMA
Szersza grupa odbiorców cen maksymalnych
Poprawki Senatu rozszerzają również grupę odbiorców cen maksymalnych, m.in. o spółki komunalne czy działkowców. Sejm ma jeszcze dziś zająć się poprawkami Senatu. Izba może je przyjąć lub odrzucić.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Senat zajmie się ustawami dotyczącymi cen energii. Dyskusja i głosowanie pierwszego dnia posiedzenia
- Posiedzenie Sejmu i Senatu. Obrady i głosowanie poprawek ws. cen węgla i energii
IAR, akg
REKLAMA