PSE o inwestycjach w infrastrukturę przesyłową. Konieczna jest modernizacja i wzmocnienie obecnych sieci

Według analityków Bloomberga, osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagać zainwestowania co najmniej 21,4 bln USD (średnio rocznie 790 mld w latach 2023-2050) w światowe sieci przesyłowe.

2023-06-14, 10:16

PSE o inwestycjach w infrastrukturę przesyłową. Konieczna jest modernizacja i wzmocnienie obecnych sieci
Istotna jest stabilizacji polskiego systemu energoelektrycznego. Foto: Shutterstock/Lukasz Pajor

Na budowę nowych linii zostanie 41 proc. inwestycji, 40 proc. na modernizację i wzmocnienie obecnych sieci przesyłowych, a 19 proc. na wymianę przestarzałej infrastruktury. Aż 24 proc. inwestycji (5,1 bln USD) ma być związanych z digitalizacją sieci przesyłowych.

Wydatki na sieci przesyłowe

W latach 2015-2022 globalne wydatki na sieci przesyłowe pozostawały na podobnym poziomie i wynosiły ok. 300 mld USD rocznie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), by zapewnić realizację celów klimatycznych do 2050 r., roczne wydatki na sieci przesyłowe muszą wzrosnąć dwukrotnie (do ok. 600 mld USD) do 2030 r. i ponad trzykrotnie (do 1 bln USD) do 2040 r.

Konieczność rozbudowy sieci przesyłowych widoczna jest już dzisiaj w wielu systemach elektroenergetycznych. W samych Stanach Zjednoczonych pod koniec 2022 r. do kolejki przyłączenia do sieci przesyłowych zgłoszone były powstające instalacje o łącznej mocy ponad 2000 GW. Blisko 1000 GW nowych mocy stanowiły instalacje fotowoltaiczne, a ponad 600 GW magazyny energii. To 6-krotnie więcej niż moc projektów zgłoszonych na koniec 2010 r. i ponad 1,5-krotnie więcej niż obecna moc w systemie elektroenergetycznym USA (1250 GW).

Działania PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są odpowiedzialne za zapewnienie niezawodnego przesyłu energii elektrycznej w całym kraju. W tym celu PSE rozbudowują i modernizują infrastrukturę przesyłową, realizując zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki program inwestycyjny. Dzięki temu w Polsce powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów przesyłowych w Europie.

REKLAMA

Rozwój systemu przesyłowy jest dostosowany do zmian zachodzących w sektorze energetycznym, takich jak rosnąca decentralizacja wytwarzania, wzrost udziału źródeł odnawialnych, plany budowy energetyki jądrowej i morskiej, stopniowa likwidacja części konwencjonalnych zasobów wytwórczych czy wzrost zużycia energii elektrycznej w sektorze transportu i ciepła.

Główne założenia przyświecające rozbudowie sieci przesyłowej w latach 2021 - 2030 to: wyprowadzenie mocy z istniejących źródeł wytwórczych, przyłączanie nowych mocy w tym bloków jądrowych oraz elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu, na poziomie umożliwiającym osiągnięcie wymaganego udziału energii pochodzącej z OZE w końcowym zużyciu energii brutto, zwiększenie zdolności przesyłowych połączeń transgranicznych oraz połączeń wewnątrz krajów.

W wyniku przeprowadzonych analiz uwarunkowań planistycznych kraju, zapotrzebowania na moc, zmieniającego się dynamicznie profilu wytwórczego, rozwoju nowoczesnych technologii i ewolucji wykorzystania energii po stronie odbiorców oraz zobowiązań międzynarodowych przygotowano wieloletni plan rozbudowy sieci przesyłowej. W perspektywie do 2030 roku planowane są:

  • 172 inwestycje,
  • 3 597 km nowych linii 400 kV,
  • modernizacja 1 643 km linii 400 kV,
  • sumaryczna wartość nakładów obliczona została na 14 mld zł.

Do realizacji tego ważnego i dużego programu wyznaczono specjalist.yczną jednostkę organizacyjną w ramach PSE - Centralną Jednostkę Inwestycyjną, która pracuje nad ciągłym doskonaleniem modelu realizacji inwestycji oraz nad wykonaniem postawionych przed nią celów rozbudowy sieci przesyłowej.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej