Umowa sprzedaży udziałów Gas Storage Poland. Orlen spełnił warunek połączenia z PGNiG

2024-03-15, 09:50

Umowa sprzedaży udziałów Gas Storage Poland. Orlen spełnił warunek połączenia z PGNiG
Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG.Foto: Shutterstock/ Mike Mareen

Spółka GAZ-SYSTEM zawarł z ORLEN-em umowę o nabyciu 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Gas Storage Poland, będącej operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Nabycie udziałów jest uzależnione od wyrażenia zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

GAZ-SYSTEM zyskuje w ten sposób większe możliwości zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną na rynku gazu w Polsce. Dotychczas sprawował funkcję krajowego operatora systemu przesyłowego, operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, oraz operatora Terminalu LNG.

- Przejęcie przez GAZ-SYSTEM spółki, która pełni rolę operatora podziemnych magazynów gazu
wzmocni nadzór nad gazową infrastrukturą strategiczną w Polsce. Usprawni także współpracę
pomiędzy operatorem systemu przesyłowego a operatorem systemu magazynowania. Przełoży się to również na większe bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców - powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu Spólki.

Magazynowanie gazu

Jak podał Orlen w komunikacie, nabywcą udziałów w Gas Storage Poland jest należący do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego, spółka Gaz-System. "Ich przejęcie wymaga jeszcze zgody Prezesa UOKiK na koncentrację: - podkreślił koncern. Ocenił przy tym, że "transakcja jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Orlen przypomniał, że umowę zawartą z Gaz-System poprzedziła w lutym zgoda akcjonariuszy koncernu na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, która jest operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego - operator udostępnia pojemności i moce instalacji magazynowych wszystkim uczestnikom rynku usług magazynowania gazu.

Jak wyjaśniono w komunikacie, Orlen zawarł z Gas Storage Poland umowę, w ramach której spółka ta zarządza pojemnościami podziemnych magazynów gazu należących do koncernu, które zlokalizowane są w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Brzeźnicy, Swarzowie, Husowie oraz Strachocinie, przy czym ich łączna pojemność wynosi aktualnie ponad 3,3 mld metrów sześc.

Orlen wspomniał jednocześnie, iż obecnie realizuje rozbudowę podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach, największego tego typu w Polsce dla tego surowca. Koncern podał, że docelowo pojemność magazynowa zwiększy się tam o 800 mln metrów sześc., z obecnych 1,3 mld metrów sześc. do 2,1 mld metrów sześc.

"W wyniku realizacji tej inwestycji zdolności magazynowania gazu w Polsce zwiększą się aż o jedną czwartą do 4,1 mld metrów sześc. Dzięki temu istotnie wzrośnie bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców" - podkreślił Orlen. Zapowiedział, że zakończenie prac budowlanych w ramach inwestycji planowane jest na przełomie 2025 i 2026 r.

Połącznienie z PGNiG

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.

Na początku listopada 2022 r. Orlen (wtedy jeszcze pod nazwą PKN Orlen - PAP) poinformował, że połączenie z PGNiG zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Wcześniej na połączenie zgodzili się akcjonariusze obu spółek, a pod koniec lipca 2022 r., spółki podpisały plan połączenia, zakładający przeniesienie majątku PGNiG na Orlen w zamian za jego akcje przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

GAZ-SYSTEM to spółka polskiej gospodarki, będąca operatorem systemu przesyłowego paliw gazowych na terenie kraju. Zarządza majątkiem o wartości ponad 8 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej