more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek: w najbliższym czasie spodziewamy się zgody KE

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 10:42
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przewiduje, że "w ciągu parunastu dni" Komisja Europejska wyda zgodę na przejęcie Lotosu przez płocki koncern.
Decyzja KE będzie w ciągu parunastu dni - mówi Daniel Obajtek.
Decyzja KE będzie w ciągu parunastu dni - mówi Daniel Obajtek.Foto: shutterstock.com/siekierski.photo

Jak zadeklarował Daniel Obajtek, nie spodziewa się decyzji innej niż zgoda, bo Komisja przyjęła wyjaśnienia Orlenu ws. środków zaradczych.

- Wyjaśniliśmy Komisji wszelkie wątpliwości, decyzja KE będzie w ciągu parunastu dni - powiedział Daniel Obajtek dziennikarzom.

- Nie spodziewamy się decyzji innej niż zgoda - dodał.

Wątpliwości zostały wyjaśnione, wyjaśnienia zostały całkowicie zamknięte i przez Komisję zostały przyjęte - dodał prezes PKN Orlen. Obajtek zaznaczył, że walne zgromadzenie akcjonariuszy ws. przejęcia jest planowane na przełomie lipca i sierpnia i "ten termin jest niezagrożony".

Warunki do spełnienia

W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

Czytaj także:

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia - w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos - że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.
Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

PolskieRadio24.pl, PAP, md