more_horiz
Gospodarka

Ustawa o dodatku węglowym. Sprawdź, ile wyniesie dofinansowanie i kto może je otrzymać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:09
Rząd przyjął projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3 tys. zł - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dodatek węglowy zastąpi ustawę o maksymalnej cenie węgla na poziomie 996,60 zł.
Ustawa o dodatku węglowym gwarantuje wypłatę 3000 zł na zakup węgla.
Ustawa o dodatku węglowym gwarantuje wypłatę 3000 zł na zakup węgla.Foto: shutterstock/ Sunshine Seeds

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

Zgodnie z Ustawą: "Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym gminie."

Brak kryteriów dochodowych

- Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel - powiedziała Moskwa.


Posłuchaj
00:41 11849467_1.mp3 Rząd przyjął projekt w sprawie dodatku węglowego. Źródło: IAR

- Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć - dodała. Minister zapewniła, że zaraz po wejściu w życie ustawy, chętni będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego i będzie można je składać do 30 listopada. Gminy będą miały 30 dni na jego wypłacenie - zaznaczyła.

Dodała, że nadal można też założyć deklarację do CEEB, która uprawniać będzie do wypłaty dodatku.

Szefowa resortu klimatu poinformowała również na wtorkowej konferencji, że przepisy ws. maksymalnej ceny węgla w wys. 996,60 zł m.in. dla odbiorców indywidualnych zostaną zlikwidowane i zastąpione przyjętą we wtorek przez rząd ustawą, która przewiduje 3 tys. zł bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym.

W ocenie minister Moskwy nowo zaproponowane rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe dla odbiorców, bo wesprze te osoby, które już zakupiły węgiel na rynku i tych, którzy dopiero to zrobią.

Koszt programu to około 11 mld złotych.

  • Czytaj także:

Import węgla do Polski. Sprawdź, gdzie możemy kupować surowiec


PolskieRadio24.pl/ gov.pl/ mib