more_horiz
Gospodarka

Mniej światła nad Sundem, ciemniej w La Defense. Europa oszczędza energię

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 15:47
Iluminacja pylonów mostu nad cieśniną Sund, łączącego Danię ze Szwecją, zostanie wyłączona z powodu oszczędności. Nocą, między godz. 1 a godz. 5, zgasną także światła na autostradzie. Oszczędności przewidują też władze paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense.
Paryska La Defense to pod względem wielkości powierzchni biurowej największe centrum biznesu w Europie.
Paryska La Defense to pod względem wielkości powierzchni biurowej największe centrum biznesu w Europie.Foto: Shutterstock/andre quinou

- Chcemy zademonstrować nasz udział w akcji oszczędzania energii - podkreślił dyrektor przedsiębiorstwa Oresundsbron Bengt Hergart.

Według szacunków ograniczenie oświetlenia pozwoli zaoszczędzić w miesiącach zimowych 9 MWh.

Mniej światła nad Sundem

Jednocześnie iluminacja pylonów ma zostać włączona w godz. 18-22 w czasie adwentu, świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Podświetlenie mostu w barwach ukraińskiej flagi będzie widoczne jedynie przez kilka godzin w każdą niedzielę do końca listopada.

Jak poinformowano, oświetlenie w tunelu, który jest częścią przeprawy po stronie duńskiej, oraz lamp ostrzegawczych dla ruchu morskiego i lotniczego pozostanie bez zmian.

Reakcja na apel prezydenta Francji

Natomiast władze paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense, w której znajduje się wiele wieżowców mieszczących większość największych francuskich firm, zapowiedziały, że zamierzają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na tym obszarze o 15 proc.

Decyzja władz La Defense to reakcja na apel prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zwrócił się do przemysłu, gospodarstw domowych i władz miejskich o zmniejszenie zużycia energii o 10 proc. w odpowiedzi na ograniczenie dostaw gazu przez Rosję i rosnące ceny energii.

Czytaj także:

La Defense leży na zachodzie Paryża i jest często uważana za francuską wersję londyńskiej Canary Wharf. To nowoczesna dzielnica biurowo-mieszkaniowo-handlowa, na jej terenie znajduje się także kilkanaście ekskluzywnych apartamentowców i hoteli. Pod względem wielkości powierzchni biurowej jest to największe centrum biznesu w Europie.

PR24, akg