more_horiz
Gospodarka

Nowa farma fotowoltaiczna Orlenu. "Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 18:10
Wybudowana w ramach Grupy Orlen farma fotowoltaiczna w rejonie Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tys. gospodarstw domowych - podał PKN Orlen.
Farma fotowoltaiczna w rejonie Wielbarka rozpocznie pracę z pełną mocą po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych - podał Orlen.
Farma fotowoltaiczna w rejonie Wielbarka rozpocznie pracę z pełną mocą po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych - podał Orlen.Foto: Twitter/Daniel Obajtek

Koncern podkreślił, że farma fotowoltaiczna w okolicach Wielbarka to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce - na farmę składa się łącznie ok. 140 tys. paneli o mocy jednostkowej do 530 W, a całe instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów, falowników.

"Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych" - PKN Orlen.

Koncern wyjaśnił, że farma fotowoltaiczna w rejonie Wielbarka rozpocznie pracę z pełną mocą po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych, zwiększających potencjał przyłączeniowy i umożliwiających bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii - obecnie na farmie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

Uniezależnienie od paliw kopalnych

- Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak zaznaczył, "dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce Grupy Orlen zainstalowane w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW".

Czytaj także:

Według koncernu, budowa farmy fotowoltaicznej w okolicach Wielbarka - obiekt powstał na obszarze 119 ha, głównie na ziemiach niskiej klasy uprawnej - wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Projekt został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy Orlen.

Jak przypomniał PKN Orlen, strategia rozwoju Grupy Orlen do 2030 r. zakłada "konsekwentną rozbudowę" nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych.

IAR/PAP. akg