more_horiz
Gospodarka

Większa elastyczność w kupnie węgla po preferencyjnej cenie. Jest projekt zmian przepisów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 16:11
Jeśli w ramach preferencyjnego zakupu węgla do końca 2022 r. nie kupi się całej dostępnej puli, czyli 1,5 tony, to przejdzie ona na przyszły rok. Łącznie jednak nie będzie można kupić więcej niż 3 tony węgla - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych.
Opublikowano projekt zmian przepisów o zakupie wegla po preferencyjnych cenach,
Opublikowano projekt zmian przepisów o zakupie wegla po preferencyjnych cenach, Foto: shutterstock/ LETOPISEC

Na stronach RCL opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

Zmiana konstrukcji przepisów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach preferencyjnego zakupu węgla, mieszkańcy mogą w sumie kupić 3 tony węgla - 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r. Konstrukcja przepisów nie pozwala jednak na przeniesienie na drugi okres niewykupionego węgla. Jeśli ktoś kupił np. tonę węgla, to niewykorzystane 500 kg nie przechodzi na drugi okres po nowym roku.

Projektowane rozporządzenie przewiduje, że "w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. gospodarstwo domowe nie dokona zakupu paliwa stałego, albo dokona zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres".

Węgiel po preferencyjnej cenie

"Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłym wniosku niewykorzystane 500 kg (czyli jego wniosek będzie dotyczył 1 500 kg, powiększonych o 500 kg). Jednak w żadnym wypadku ilość wnioskowanego węgla nie będzie mogła sumarycznie przekroczyć 3 000 kg" - wyjaśniono.

Czytaj także:

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy, uprawnione do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

PAP/IAR/PR24, akg