more_horiz
Gospodarka

Polska jest gotowa na zimę. Krajowe magazyny gazu pełne niemal w 100 proc.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:05
Krajowe magazyny gazu są wypełnione w 99 proc. - wynika z danych publikowanych przez spółkę Gas Storage Poland, operatora magazynów gazu.
Zbiorniki gazu w Polsce są niemal pełne
Zbiorniki gazu w Polsce są niemal pełneFoto: shutterstock/OlegRi

Według danych spółki Gas Storage Poland (GSP), krajowego operatora magazynów gazu, na dzień 24 września br. poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosił 99 proc.

Polska gotowa na zimę

Gas Storage Poland zarządza dwoma instalacjami magazynowymi w kawernach solnych - w Mogilnie i Kosakowie, oraz pięcioma magazynami złożowymi o długim cyklu zatłaczania i wytłaczania gazu: Wierzchowice, Husów, Strachocina, Sanok i Brzeźnica. Pojemność czynna magazynów w sezonie 2022-2023 wynosiła w sumie 36 410,3 GWh, co odpowiada 3,231 mld m sześc.

Jak informuje spółka, udostępnia ona pojemności i moce instalacji magazynowych. GSP prowadzi również działalność z zakresu projektowania i budowy podziemnych magazynów gazu w złożach soli kamiennej oraz oferuje usługi dla branży gazowniczej, paliwowo-energetycznej i budowalnej. Wskazano, że spółka należy obecnie do Grupy Orlen. 

Mix energetyczny

Obecny miks energetyczny Polski wygląda następująco:

  • 48 proc. energii pochodzi ze spalania węgla kamiennego,
  • 17 proc. energii pochodzi ze spalania węgla brunatnego,
  • 25 proc. energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE),
  • 6 proc. energii pochodzi z gazu ziemnego,
  • 3 proc. energii pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowych.

Polska dąży do stopniowego odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz ekologicznych odpowiedników. W ramach tej strategii realizowane są projekty morskich farm wiatrowych oraz wdrożono fotowoltaikę w wielu gospodarstwach domowych.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ IAR/ mib