"Benzyna w Polsce nadal najtańsza w Europie." Premier Morawiecki o sytuacji na rynku paliw
- Niezależnie od tego, że w ostatnich tygodniach ze względu na napięcia na Bliskim Wschodzie cena baryłki ropy idzie w górę, to u nas benzyna jest cały czas najtańsza w Europie - powiedział w piątek na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
2023-10-27, 16:30
Mateusz Morawiecki w piątek na konferencji został zapytany "o koniec cudu na stacjach benzynowych Orlen" w kontekście wzrostu cen paliw w Polsce. Premier odpowiedział, że benzyna w Polsce jest najtańsza w Europie.
- Widziałem takie zestawienie, że średnie ceny paliw w Polsce, jeśli chodzi o olej napędowy, to 6 złotych 14 groszy, a średnie ceny paliw benzyny 95 to 6 złotych i 10 groszy. Pokazano mi również tabelę cen w Europie i mogę powiedzieć, że nadal mamy najniższe, bądź absolutnie jedne z najniższych cen w Europie - powiedział.
- Niezależnie od tego, że w ostatnich tygodniach ze względu na napięcia na Bliskim Wschodzie cena baryłki ropy idzie w górę, to u nas benzyna jest cały czas najtańsza w Europie - dodał.
Ceny na stacjach
REKLAMA
"6,33 zł/l oraz 6,27 zł/l to aktualny średni krajowy poziom cen oleju napędowego i benzyny Pb95. W skali tygodnia benzyna podrożała średnio 16 gr./l natomiast diesel 14 gr./l" - poinformowali analitycy Refleksu. Prognozują, że średnia krajowa cena benzyny Pb95 i diesla na koniec przyszłego tygodnia może wzrosnąć do 6,50-6,60 zł/l.
Zaznaczyli jednak, że w dalszym ciągu za paliwa płacimy mniej niż przed rokiem. "Na koniec października 2022 roku średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła 6,82 zł/l, natomiast diesla 8,03 zł/l" - wskazali.
Zmiany na rynkach
Analitycy Refleksu zwrócili uwagę, że ceny grudniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymywały się w granicach 90 dol. za baryłkę. Ropa Brent jest około 2 dol. za baryłkę tańsza niż przed tygodniem.
REKLAMA
Zaznaczyli, że wojna na Bliskim Wschodzie jeszcze nie ma wpływu na produkcję i dostawy ropy z regionu, w związku z czym na rynku obserwowana jest niewielka redukcja premii za ryzyko geopolityczne. "Sytuacja jest jednak dynamiczna" - ocenili.
Eksperci Refleksu zwrócili uwagę, że w raporcie z 24 października br. Międzynarodowa Agencja Energii zakłada w tzw. scenariuszu określonych polityk STEPS (kontynuacja obecnej polityki energetycznej) wzrost światowych mocy rafineryjnych z 102,7 mln baryłek dziennie br. do 105,2 mln baryłek dziennie w br.
"W samych Indiach oczekiwany jest wzrost zdolności rafineryjnych z 5,2 mln baryłek dziennie do 7,5 mln baryłkę dziennie w roku 2050. Zdaniem MAE końca dobiega era, kiedy to wzrost konsumpcji ropy naftowej napędzały paliwa transportowe" - podali analitycy.
- Gaz LNG z Rosji. Od listopada na Litwie zacznie obowiązywać zakaz jego importu i przeładunku
- Uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych są ze sobą powiązane. Trwa śledztwo
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA