Transport w Polsce w końcu się poprawi? Najwięcej środków z UE na inwestycje w kolej

Na infrastrukturę transportową trafi największa część przyznanych Polsce środków z funduszy UE na lata 2014 - 2020 - wynika z Umowy Partnerstwa między KE a Polską. Według unijnych urzędników inwestycje w koleje powinny odgrywać kluczową rolę w rozwoju transportu w Polsce.

2014-05-23, 16:59

Transport w Polsce w końcu się poprawi? Najwięcej środków z UE na inwestycje w kolej
. Foto: Glow Images/East News

W piątek Komisja Europejska zaakceptowała uzgodnioną z Polską Umowę Partnerstwa, która określa strategię wykorzystania w latach 2014 - 2020 przyznanych nam środków z pięciu unijnych funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Europejskiego Fundusz Społecznego, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. W ramach tych funduszy Polska ma otrzymać ogółem ok. 85,5 mld euro.

Na transport kolejowy trafić ma ogółem 10,2 mld euro

Największa część unijnych środków (23,8 mld euro) przeznaczona zostanie na zrównoważony transport i poprawę infrastruktury. Na transport kolejowy trafić ma ogółem 10,2 mld euro, o blisko 80 proc. więcej niż w latach 2007 - 2013. Według unijnych urzędników w trakcie negocjacji z Polską Komisja wskazywała, że to właśnie inwestycje w koleje powinny odgrywać kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce. Ograniczono też możliwości inwestowania unijnych środków w rozbudowę dróg lokalnych; finansowane mają być te lokalne drogi, które łączą się z transeuropejską siecią transportową (TEN-T).
Hahn: Polska największym beneficjentem funduszy UE i przykładem w wydawaniu >>>
Jednym z celów wyznaczonych w polskiej strategii wykorzystania unijnych funduszy jest przechodzenie na gospodarkę niskowęglową we wszystkich sektorach, co oznacza ograniczanie zużycia energii, a także zwiększanie roli odnawialnych źródeł energii. W latach 2014 - 2020 na ten cel trafić ma 9,1 mld euro - o 140 proc. więcej niż w poprzednim okresie programowania. Pieniądze te mogą być przeznaczone np. na ocieplanie budynków, rozwój odnawialnych źródeł energii, rozbudowę sieci przesyłowych niskiego i średniego napięcia, a także transport publiczny w miastach.
PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej