Niepełnosprawny - dobry pracownik w motoryzacji

W sytuacji niedoboru pracowników, pracodawcy zaczęli zauważać grupy osób, dotąd pomijane na rynku pracy. Przemysł motoryzacyjny zaczął otwierać się na ludzi niepełnosprawnych jako klientów, ale dostrzegł w nich także potencjał na dobrych pracowników - mówi europoseł Marek Plura, wiceprzewodniczący intergrupy do spraw osób niepełnosprawnych.

2018-11-12, 08:08

Niepełnosprawny - dobry pracownik w motoryzacji
Ілюстраційне фото. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Niepełnosprawny - dobry pracownik w motoryzacji (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak dodaje, z jednej strony przemysł motoryzacyjny daje niepełnosprawnym samochód, czyli narzędzie, dzięki któremu mogą łatwiej dostać się do pracy, na studia czy urzędu. Z drugiej - w tej branży jest dużo miejsca do pracy dla dobrze przygotowanych osób z niepełnosprawnościami.

Udało nam się stworzyć system finansowego wspierania osób z różnymi typami niepełnosprawności, aby mogły one aplikować do życia aktywnego - mówi Krzysztof Marciniak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom "SPINKA". Wskazuje, że przyczyniło się do tego wsparcie fundacji PKO BP i PZU.

- Teraz, gdy inne instytucje zobaczyły to, to chcą z nami jak najszybciej nawiązać współpracę, bo widzą w tym, nie tylko swoją powinność, ale też interes. W Polsce jest 1,8 mln osób z dysfunkcjami narządów ruchu, z czego 60 procent to ludność w wieku produkcyjnym. To nie jest nisza, i nie ma nic fajniejszego od tego, gdy takie osoby włączają się w aktywne życie zawodowe i tworzą z nami dochód narodowy - podkreśla.

Pozytywne efekty działalności "SPINKI" spowodowały zainteresowanie szeroko rozumianego przemysłu i usług. Krzysztof Marciniak mówi, że Forum Producentów Części Samochodowych zauważyło, że przygotowujemy dla nich pracowników z potencjałem.

- Składamy konkretną ofertę. Przedsiębiorcy chcą zatrudniać u siebie ludzi z różnymi typami niepełnosprawności. A jeżeli mi uczynimy ich mobilnymi, to w zasadzie wszystkie bariery znikają - wskazuje.

Europoseł Marek Plura mówi, że pojawia się coraz więcej możliwości dostępu niepełnosprawnych do rynku samochodów. W Polsce uruchamiany jest m.in. program, który ma wspierać zdobycie prawa jazdy czy zakup samochód. Pomaga w nim stowarzyszenie "SPINKA" oraz PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który dba o to - podkreśla Marek Plura -  by nasze samochody były nowoczesne, bezpieczne i dostępne dla każdego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej