X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:15
Wall Street to nazwa ulicy w południowej części nowojorskiego  Manhattanu, na której(i w jej pobliżu) mieszczą się liczne instytucje bardzo ważne dla amerykańskiego i światowego rynku finansowego. Swą nazwę ulica zawdzięcza… drewnianemu płotowi, zbudowanemu  w XVII wieku w miejscu, które było północną granicą ówczesnego Nowego Amsterdamu.
Audio
  • O znaczeniu Wall Street mówi Roman Przasnyski z Gerda Broker

Później powstała w tym miejscu drewniana palisada. Pod koniec XVIII wieku rósł tam rozłożysty platan zachodni. Ponoć pod nim handlowcy i finansiści negocjowali  i zawierali  transakcje. W końcu stworzyli Porozumienie Platana Zachodniego, które było protoplastą Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Obecnie wśród instytucji finansowych na Wall Street jest kilka giełd, a także banki i fundusze inwestycyjne - wyjaśnia Roman Przasnyski- główny analityk Gerda Broker. Dwie najbardziej znane giełdy to wspomniana już NYSE - Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, oraz NASDAQ, na której koncentrują się notowania spółek technologicznych. Są też: AMEX Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych, NYMEX - Nowojorska Handlowa Giełda Papierów Wartościowych, NYBOT - Nowojorska Komisja Handlu. W efekcie tego nazwa Wall Street kojarzy się nie tyle z nowojorską ulicą, ale z tymi właśnie instytucjami, co więcej jest  synonimem całego amerykańskiego rynku finansowego, największego  na świecie i mającego decydujący wpływ na inne rynki.

Na giełdzie nowojorskiej notowanych jest około 2 tysięcy spółek, ma ona obroty rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów dziennie. Cała kapitalizacja, czyli wartość giełdowa tych spółek, które są tam notowane, to około 20 bilionów dolarów. Nowojorskie giełdy są również centrum rynku obligacji.

Wall Street zawdzięcza swoją sławę  rozmiarom gospodarki amerykańskiej, a także modelowi finansowania, w którym dominującą rolę mają papiery wartościowe, czyli akcje , obligacje i innego rodzaju instrumenty finansowe. Mniejszy jest w nim udział tradycyjnego kredytu bankowego, który stanowi  17-18 procent w całym systemie finansowania amerykańskich firm i całej gospodarki.

I stąd ogromne znaczenie giełdy dla rynku finansowego, które zaowocowało powiedzeniem , że "jeżeli  Wall Street kichnie, to reszta świata ma katar", czyli reaguje  żywiołowo na to co dzieje się na tym największym na świecie rynku finansowym -  podkreśla Roman Przasnyski. Te nastroje są bardzo szybko przenoszone  na inne  największe giełdy światowe, takie jak chińska czy londyńska mające duże znaczenie. Przenoszą się nie tylko nastroje, ale też tendencje uzasadnione ekonomicznie, czyli to co dzieje się w gospodarce amerykańskiej wpływa na to co dzieje się na rynku finansowym amerykańskim, a następnie pośrednio na  giełdach światowych.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, D. Kwiatkowski


Zobacz więcej na temat: Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak