KRUS: poprawia się bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych
Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowany jest od 12 lat przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcję Pracy oraz Agencję Nieruchomości Rolnych, w dwóch kategoriach: gospodarstw indywidualnych oraz zakładów rolnych. Cel, jaki przyświeca organizatorom, to promocja zasad ochrony zdrowia i życia.
2014-09-04, 11:58
Posłuchaj
- W 12 edycjach konkursu wzięło udział ponad 15 tys. gospodarstw rolnych. Zakładając, że każdy rolnik, biorący dział w konkursie, zlikwiduje co najmniej trzy zagrożenia, daje to liczbę 45 tys. zagrożeń mniej od początku trwania konkursu - informuje Zbigniew Rapacki, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji w Centrali KRUS.
Uczestnicy odwiedzani są przez komisje konkursowe
Konkurs ma charakter ogólnopolski i przebiega w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i krajowym. Każde gospodarstwo, biorące udział w konkursie, jest wizytowane przez komisje.
- W każdym gospodarstwie przy ocenie komisje konkursowe biorą pod uwagę porządek w obrębie podwórzy, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarskich, w tym schodów i użytkowanych drabin, a także instalacje i urządzenia elektryczne – mówi Rapacki.
KRUS: sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej >>>
REKLAMA
Sprawdzane jest także wyposażenie i stan maszyn używanych w gospodarstwie, warunki bytowania zwierząt gospodarskich, stosowanie i stan, a także jakość środków ochrony osobistej, rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie, dodaje ekspert.
Komisje zwracają również na estetykę gospodarstw.
Polska wieś zmienia się
Jak informuje ekspert, na polskiej wsi można zaobserwować duże zmiany, jakie miały miejsce na przestrzeni 12 lat trwania konkursu.
- Zmienił się diametralnie sposób myślenia polskich rolników. Traktują oni swoje gospodarstwa jako warsztat pracy, która daje im satysfakcję. Dbają o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Bardziej zwracają uwagę na zagrożenia w swoich gospodarstwach. Widać tu też pracę inspektorów KRUS i PIP oraz doświadczenie samych rolników. W większości gospodarstw można zaobserwować wyraźne oddzielenie części produkcyjnej od mieszkalnej, czyli wydzielenie w gospodarstwach stref wypoczynku i bytowania. Rolnicy zakupują również nowoczesny sprzęt, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Wprowadzają nowe technologie, dzięki którym również eliminowane są zagrożenia – podaje przykłady pozytywnych zmian na wsi Rapacki.
REKLAMA
12 edycja konkursu dobiega końca. Jej podsumowanie będzie miało miejsce 19 września podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach. Ogólnokrajowemu Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne patronuje prezydent RP Bronisław Komorowski.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA