KRUS: jak postępować, gdy dojdzie do wypadku przy pracy w rolnictwie?
Lekceważenie przepisów i zasad BHP, ale nieraz też po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności, są przyczyną ciągle wielu wypadków przy pracy w rolnictwie. Jak postępować, gdy już dojdzie do takiego dramatycznego zdarzenia?
2014-10-16, 12:01
Posłuchaj
- W 2013 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 23 374 zdarzenia wypadkowe. Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci w skutek 15 806 wypadków, w tym 77 śmiertelnych - mówi Renata Bielecka, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak dodaje ekspertka, w ciągu ostatnich 20 lat liczba zgłaszanych wypadków zmniejszyła się prawie trzykrotnie, z 66 tys. do 23 tys., a wskaźnik wypadkowości liczony liczbą wypadków przypadających na tysiąc ubezpieczonych spadł z 25 do 11 wypadków.
Jak reagować na miejscu wypadku?
Ekspertka z KRUS wyjaśnia, jak należy reagować na miejscu wypadku, aby pomóc osobie poszkodowanej.
KRUS: sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej >>>
REKLAMA
- Pierwszą rzeczą poza pomocą poszkodowanemu jest wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, informując o zdarzeniu, o tym, kto jest poszkodowany, w jakich okolicznościach, jaki jest jego stan. Na początek należy również zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu i osobom ratującym. Tylko osoba ratująca, która jest bezpieczna, jest w stanie pomóc poszkodowanym w wypadku. W zależności od tego, do jakiego typu zdarzenia dochodzi, podejmujemy różne działania, wyłączamy napięcie, zabezpieczamy miejsce, odpowiednio je znakując, przed dostępem osób trzecich, nocą – odpowiednio oświetlamy – tłumaczy Bielecka.
Tryb zgłoszenia wypadku do KRUS
Ekspertka przypomina, że o zaistniałym zdarzeniu trzeba poinformować Kasę, nie później niż 6 miesięcy od wypadku.
- Do zgłoszenia wypadku uprawniona jest osoba poszkodowana, ale też inni, może to być członek rodziny, znajomy, sąsiad bądź świadek. Zgłosić wypadek można telefonicznie, osobiście w najbliższej jednostce KRUS, drogą pocztową, a także e-mailem – wyjaśnia Bielecka.
Na czym polega postępowanie powypadkowe?
Następnie czas na postępowanie powypadkowe.
REKLAMA
- Postępowanie powypadkowe w KRUS prowadzi upoważniony przez prezesa Kasy pracownik, który najczęściej udaje się na miejsce zdarzenia. Tam dokonuje oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz przesłuchuje osobę poszkodowaną i świadków zdarzenia na temat okoliczności i przyczyn zaistniałej sytuacji – mówi Bielecka.
Prawo do jednorazowego odszkodowania
- Prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w skutek wypadku przy pracy rolniczej przysługuje osobie, która uległa wypadkowi, poszkodowanemu ubezpieczonemu w KRUS oraz członkom rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy rolniczej, która była ubezpieczona w Kasie – wyjaśnia Bielecka.
Kiedy odszkodowanie nie przysługuje?
Zdarzają się jednak sytuacje, w których może się okazać, że poszkodowany w wypadku nie zachował należytych zasad bezpieczeństwa.
KRUS: rolnikowi nie zawsze przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy >>>
REKLAMA
- W przypadku, kiedy w toku postępowania powypadkowego zostanie ustalone, że poszkodowany spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa, czy też był w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych i sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku, wtedy nie przysługuje mu prawo do jednorazowego odszkodowania – zastrzega ekspertka.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA