KRUS: jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przeprowadzić wycinkę drzew

Jesień na wsi to czas przygotowania opału na zimę. Może to być czynność niebezpieczna, o czym świadczy fakt, że w tym roku podczas pozyskiwania drewna do celów opałowych poniosło śmierć 7 osób.

2014-11-06, 11:46

KRUS: jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przeprowadzić wycinkę drzew
Wycinka drzew. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wycince drzew mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Zbigniew Rapacki, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego /Dorota Świerczyńska, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Rolnicy wycinają drzewa na swoich działkach, a wśród nich tzw. samosiejki. We wszystkich przypadkach trzeba jednak pamiętać nie tylko o przestrzeganiu zasad BHP, ale też o przepisach chroniących przyrodę.

- Samosiejki to doskonały materiał opałowy i rolnicy wycinają te drzewa, ponieważ zwykle na wycinkę takich młodych drzew nie muszą mieć zezwolenia - mówi Zbigniew Rapacki, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Na wycinkę starszych drzew potrzebne pozwolenie

W przypadku starszych drzew, w określonym wieku, jest inaczej.

- Jeśli drzewa, które chcemy wyciąć, mają powyżej 10 lat, należy udać się do urzędu gminy czy też starostwa i uzyskać pozwolenie – wyjaśnia Rapacki.

REKLAMA

Przestrzeganie zasad BHP

Przy wycince drzew bardzo ważne jest również przestrzeganie zasad BHP.

- Jeżeli ma się duże doświadczenie, to można wycinać drzewa samemu. Zachęcam jednak do wykonywania tych czynności w dwie osoby, bo tak jest bezpieczniej. Podczas obalania drzew trzeba zwrócić uwagę na wszystkie czynniki mogące powodować zagrożenie, czyli gdzie to drzewo znajduje się. Jeżeli blisko drogi, to należy zadbać o to, żeby wstrzymać ruch, zabezpieczyć teren, żeby nie znalazły się tam osoby postronne. Jeżeli jest blisko przewodów elektrycznych, to tak zaplanować ścinkę drzewa, żeby upadając, nie poleciało ono na przewody. Jeżeli zaś blisko budynków, to żeby nie znalazły się tam osoby, które mogą ucierpieć, ale też żeby upadające drzewo nie spowodowało uszkodzenia tego budynku – mówi ekspert z KRUS.

Rapacki radzi również, żeby przy wycince drzewa uwzględnić takie czynniki jak pochylenie drzewa, kierunek wiatru oraz rozłożenie gałęzi.

- Należy usunąć leżące przeszkody, tak aby można było bezpiecznie odejść, kiedy drzewo będzie upadało – dodaje Rapacki.

REKLAMA

Technika wycinki drzew

Ekspert z KRUS mówi również o technice ścinania drzew.

- Niższe konary należy podkrzesać. Pilarki nie należy unosić powyżej barków, a gałęzie trzeba odcinać, stojąc po przeciwnej stronie pnia, czyli nie tam, gdzie one będą upadały. Najpierw należy wykonać rzaz podcinający, taki który tnie się na 1/3 grubości drzewa. Najpierw tnie się pod kątem 60 stopni właśnie do grubości 1/3 pnia. Następnie drugie cięcie jest prostopadłe do drzewa. Trzecie cięcie jest to tzw. rzaz ścinający z zachowaniem zawiasy. Jest ona potrzebna po to, żeby ukierunkować upadek drzewa – tłumaczy Rapacki. – Należy upewnić się, że w strefie dwóch długości obalanego drzewa nie znajdują się osoby postronne – dodaje ekspert z KRUS.

Odpowiednie ubranie

Osoba, która planuje wycinkę drzewa, powinna zadbać również o odpowiednie ubranie do takiej czynności.

- Ubranie powinno stanowić ochronę termiczną i przeciwurazową, czyli być wyposażone we wkładkę antyprzecięciową. Należy założyć kask ochronny. Dobrze, gdyby był wyposażony w przyłbicę, ale mogą być też okulary, które chronią oczy przed zaprószeniem. Trzeba mieć dobre rękawice chroniące dłonie, a także wytrzymałe buty z metalowymi noskami, które stanowią ważną ochronę stóp – radzi Rapacki. – Co roku podczas przygotowywania drewna do celów opałowych w gospodarstwach rolnych zdarza się około 1700 wypadków – dodaje.

REKLAMA

Dorota Świerczyńska, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej