KRUS radzi, jak przygotować gospodarstwo do zimy

2014-11-13, 13:30

KRUS radzi, jak przygotować gospodarstwo do zimy
Gospodarstwo wiejskie. Foto: Glow Images/East News

Okres jesienno-zimowy, kiedy szybko zapada zmierzch, a podwórze gospodarstwa staje się mokre od deszczu czy oblodzone, sprzyja wypadkom. Dlatego dobrze jest zawczasu przygotować się do zimy, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe.

Posłuchaj

O przygotowaniu gospodarstwa do zimy mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Zbigniew Rapacki, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji w Centrali KRUS /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Robiąc porządki w gospodarstwie przed zimą, dobrze pomyśleć o udrożnieniu i zabezpieczeniu w jego obrębie tzw. ciągów komunikacyjnych.

- Przede wszystkim należałoby wyrównać powierzchnię podwórzy, uporządkować, wyrównać i utwardzić ciągi komunikacyjne, ponieważ 80 proc. wypadków zdarza się w obejściu gospodarstwa. Ważne jest dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Trzeba zlikwidować wszystkie przewody i przedłużacze leżące na gruncie. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, wymienić uszkodzone żarówki, dokonać przeglądu gniazd i wtyków przedłużaczy, zepsute wymienić na sprawne - mówi Zbigniew Rapacki, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji w Centrali KRUS. – Trzeba również zabezpieczyć studzienki i szamba pokrywami i barierami ochronnymi. Przygotować piasek i sól do posypywania oblodzonych powierzchni – dodaje.

Odpowiednia odzież na zimę

Jak radzi ekspert z KRUS, należy również zadbać o odpowiednią odzież, zapewniającą ochronę termiczną i przed deszczem. Ważne jest też wyposażenie się w buty robocze z podeszwą antypoślizgową, protektorowaną, ocieplane, dobrze przylegające do kostki z usztywnionymi i wzmocnionymi noskami.

Przegląd i konserwacja maszyn

Dobrze jest również dokonać przeglądu i konserwacji używanych maszyn i urządzeń.

REKLAMA

- Należy przygotować stanowisko naprawcze. Powinno ono być dobrze oświetlone, utwardzone, najlepiej gdyby było wybetonowane, z dostępem do energii elektrycznej, zaopatrzone w gniazda dostosowane do podłączenia zarówno sprężarek, czyli prądu trójfazowego, jak i elektronarzędzi, gdzie używamy prądu dwufazowego – wyjaśnia ekspert. – Zachęcam do przeglądu podstawowych narzędzi, jak wiertarka, szlifierka kątowa – dodaje.

Jak wyjaśnia ekspert, konserwację wszystkich maszyn powinno zacząć się od dokładnego oczyszczania sprzętu z gleby i innych zanieczyszczeń zalegających na ich konstrukcji i podzespołach roboczych.

- Oczyszczoną maszynę należałoby poddać dokładnym oględzinom. Sprawdzić i uzupełnić brakujące lub wymienić uszkodzone osłony ruchomych części i mechanizmów. Trzeba sprawdzić ogólny stan powłok malarskich, a ubytki na bieżąco uzupełnić po usunięciu ognisk korozji. Należy posmarować wszystkie punkty, wybierając z nich zużyty smar tam zalegający. Trzeba przejrzeć wszystkie mechanizmy, oczyścić silnik, sprawdzić akumulator, a także układ jezdny, czyli stan opon, wysokość bieżnika. Zachęcam też do wymiany oleju hydraulicznego w przekładniach, przewody hydrauliczne pozostawić na zimę bez ciśnienia. Sprzęt w okresie zimowym powinien być przechowywany na utwardzonej nawierzchni, najlepiej pod zadaszeniem – radzi ekspert z KRUS.

Błażej Prośniewski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej