Stress-testy: aż 11 banków ich nie przejdzie? Wkrótce wyniki

W niedzielę, 26 października, poznamy wyniki stress-testów, które pokażą, czy europejskie instytucje finansowe są odporne na niekorzystne warunki. Banki, które słabo wypadną w testach, będą musiały uzupełnić swoje kapitały.

2014-10-23, 11:48

Stress-testy: aż 11 banków ich nie przejdzie? Wkrótce wyniki
Od lewej: Maciej Grelowski z Business Centre Club, Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego.Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Maciej Grelowski z Business Centre Club, Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Stress-testy poprzedzają wejście w życie 4 listopada pierwszego filaru unii bankowej, czyli jednolitego nadzoru bankowego.

Europejski Bank Centralny przejmie nadzór nad 120 najważniejszymi bankami strefy euro, których aktywa wynoszą 25 bilionów euro. W tej sytuacji EBC powinien być nieugięty i rzetelnie zbadać sytuację banków - mówi Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego.

Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO Banku Polskiego: EBC stara się znaleźć złoty środek

 

REKLAMA

EBC stąpa jednak po cienkim lodzie. Jesienią 2010 roku podobne testy przeprowadzone przez European Banking Authority przeszły prawie wszystkie instytucje finansowe, a kilka miesięcy później okazało się, że dwa największe banki irlandzkie stanęły na krawędzi bankructwa i tylko gigantyczna pomoc państwa je uratowała.

Według nieoficjalnych informacji aż 11 instytucji może teraz testów nie przejść. Mówi się o bankach z Grecji, Włoch, Austrii, Cypru, Belgii i Portugalii. Jeszcze więcej instytucji jest zagrożonych żółtymi kartkami. Ale jak dodaje Maciej Grelowski z Business Centre Club, lepiej, aby tych kartek nie było.

Maciej Grelowski z Business Centre Club: błędem byłoby, gdyby EBC potraktował żółtą kartkę jako regułę

 

REKLAMA

Jeśli testy zostałyby przeprowadzone źle, to konsekwencje odczułaby strefa euro, waluta i powstająca unia bankowa, która powinna być budowana na stabilnych fundamentach. Wiele jednak zależy od założeń - mówi Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu: akcja kredytowa jest pochodną posiadanych kapitałów

 

Tutaj jest jednak inne ryzyko, bo jak mówi Mariusz Adamiak z PKO BP, Bank Centralny jako nadzorca nie ma prawa narzucić bankom wielkości kapitałów. Może tylko narzucić relacje aktywów do kapitałów.

REKLAMA

Mariusz Adamiak: banki mogą zareagować w dwojaki sposób

 

Stąd też dylematy Europejskiego Banku Centralnego - dodaje Maciej Grelowski z BCC.

REKLAMA

Maciej Grelowski: stopy procentowe odgrywają coraz mniejszą rolę w procesie ekonomicznym

 

A trendy na rynku kredytowym są niepokojące. Dynamika pożyczek dla sektora prywatnego jest ujemna od maja 2012 roku. Banki redukują swoje aktywa, mimo że EBC oferuje im finansowanie niemal za darmo.

Sylwia Zadrożna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej