Szkoda czasu na spór o podatek handlowy
Nie ma argumentów prawnych, które mogą przekonać sędziów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że propozycja naszego podatku handlowego jest zgodna z prawem europejskim - uważa gość Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 Maciej Stańczuk z organizacji Pracodawcy RP.
2016-10-28, 14:51
Posłuchaj
Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maciej Stańczuk z organizacji Pracodawcy RP, Witold Gadomski z Gazety Wyborczej, Paweł Pelc, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Maciej Stańczuk Zamiast zajmować się podatkiem handlowym rząd powinien się skupić na działaniach, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki i ułatwią życie przedsiębiorcom.
- Nie wiem jakimi argumentami może dysponować rząd, jednak ja takich argumentów nie widzę. Zamiast zajmować się podatkiem handlowym rząd powinien się skupić na działaniach, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki i ułatwią życie przedsiębiorcom. Takich działań, a nie zaogniania sporu z Komisja Europejską, od rządu oczekują organizacje pracodawców – wyjaśnia ekspert.
Posłuchaj
Maciej Stańczuk z organizacji Pracodawcy RP: priorytetach rządu 0:58
Dodaj do playlisty
System podatkowy do poprawy
Zdaniem Pawła Pelca, wiceprezesa Agencji Ratingu Społecznego, zamiast tworzyć specjalne podatki dla poszczególnych branż powinno się zmodyfikować cały system podatkowy.
Paweł Pelc Podatek handlowy, podatek bankowy to są jakieś protezy, które pokazują, że państwo sobie z pewnymi problemami nie poradziło i wprowadza jakieś ekstraordynaryjne rozwiązania.
- Czy jest czego bronić, czy jest o co się bić? Czy dobrą metodą regulowania życia gospodarczego jest wymyślanie kolejnych podatków dla poszczególnych branż, bo uznajemy, że ogólne regulacje podatkowe są niewłaściwe. Może problem leży w rozwiązaniach dotyczących rachunkowości, kwestii związanych z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Podatek handlowy, podatek bankowy to są jakieś protezy, które pokazują, że państwo sobie z pewnymi problemami nie poradziło i wprowadza jakieś ekstraordynaryjne rozwiązania – uważa gość.
Posłuchaj
Paweł Pelc, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego: system podatkowy jest niewydolny 1:36
Dodaj do playlisty
Jak opodatkować inwestorów zagranicznych?
Witold Gadomski W ogólnych rozwiązaniach trudno było zapisać, aby inwestorzy z Niemiec płacili najwięcej, zaprzyjaźnieni Węgrzy płacili mniej, a Polacy w ogóle.
Witold Gadomski z Gazety Wyborczej uważa, że przyczyną wprowadzenia podatku bankowego i podatku handlowego była chęć ograniczenia możliwości wyprowadzania z Polski zysków przez inwestorów zagranicznych.
REKLAMA
- W podatku bankowym chodzi o to, żeby zagranicznym inwestorom, który wyprowadzają dywidendę poza Polskę, to utrudnić. Podobnie jest w przypadku podatku handlowego. Chodzi o to, żeby ukarać wielkie międzynarodowe sieci. W ogólnych rozwiązaniach trudno byłoby zapisać, że inwestorzy pochodzący z Niemiec płacą najwięcej, zaprzyjaźnieni z nami Węgrzy płacą mnie, a Polacy nie płacą wcale – tłumaczy rozmówca.
Posłuchaj
Witold Gadomski z Gazety Wyborczej: o motywacja ustawodawcy 0:49
Dodaj do playlisty
Robert Lidke, abo
REKLAMA