Jakie znaczenie mają klastry w innowacyjnej działalności?
O klastrach, ich roli w życiu gospodarczym oraz wpływie na innowacyjność w działalności firm i przedsiębiorców, rozmawiali m.in. goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
2017-01-24, 14:31
Posłuchaj
W środę rozpocznie się IV kongres Klastrów Polskich organizowany przez Związek Pracodawców Klastry Polskie pod patronatem honorowym ministerstwa rozwoju. Kongres zajmie się m.in. rozwojem innowacyjności poprzez działalność klastrów, zmianami legislacyjnymi dotyczącymi innowacyjności i instrumentami wsparcia działalności klastrów.
Co to jest klaster
Jak wyjaśnia Krzysztof Krystowski, pojęcie klastra obejmuje regionalne porozumienie, organizację, nie tylko firm, ale też instytucji badawczych, zrzeszając je w obrębie spokrewnionych sektorów.
Posłuchaj
Klaster łączy konkurentów
̶ Mamy wiec równocześnie i konkurencję i współpracę, i to zarówno między przedsiębiorcami, z naukowcami, których na końcu wspiera lokalny samorząd – mówi Krystowski.
Jak uzupełnia, nie należy mylić klastra ze specjalną strefą ekonomiczną.
REKLAMA
Klaster to przede wszystkim budowa relacji
̶ Owszem klaster może działać w specjalnej strefie, a strefa może być częścią klastra. Ale specjalna strefa jest głównie narzędziem podatkowym tworzącym dodatkowo infrastrukturę do działania przedsiębiorstw. Tymczasem klaster ma charakter budowania relacji i związków – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
̶ Czyli w klastrze mamy infrastrukturę i intelektualną i społeczną, która w dzisiejszej gospodarce jest bardzo ważna, mówi prezes Świdnika.
Posłuchaj
Jak podkreśla, dzisiaj innowacje są tworzone przez sieci powiązań, i takim najbardziej znanym na świecie klastrem jest amerykańska Dolina Krzemowa.
REKLAMA
̶ Mamy tam olbrzymią liczbę przedsiębiorstw, dwa wielkie uniwersytety działające w powiązaniu, mówi gość PR24.
Prezes Zarajczyk zaznacza, że również jego firma otrzymała bardzo dużo propozycji działania w klastrach
̶ To dla nas jest platforma z naszymi kooperantami i środowiskiem naukowym – mówi prezes Ursusa.
Innowacja nie istnieje, jeśli nie można jej wdrożyć
̶ W poprzedniej perspektywie unijne projekty innowacyjne lądowały przede wszystkim na uczelniach, gdyż nie było mechanizmów wdrażających, mówi Zarajczyk.
REKLAMA
Posłuchaj
̶ Czyli nie działamy już w dwóch odrębnych strumieniach – przedsiębiorcy w swoim gronie a naukowcy w swoim, mówi szef Ursusa.
Audycję prowadził Wojciech Surmacz, opracował jk
REKLAMA