Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. "Wspólny głos jest bardzo ważny"
W czwartek w Warszawie spotkali się szefowie rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, czyli krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkania były sprawy związane z funkcjonowanie Unii Europejskiej, jak i problemy typowo regionalne.
2017-03-02, 13:29
Posłuchaj
Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku i Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Spotkanie w Warszawie to okazja do wypracowania wstępnych ustaleń w kwestiach związanych z przyszłością Unii Europejskiej. Wspólny głos, zwłaszcza po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię, jest bardzo ważny, mówi Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.
Rafał Sadoch Europa będzie zacieśniać współpracę i my nie możemy pozostawać z boku tego, a musimy mieć swoje spójne stanowisko.
- Szczególnie wobec zagrożeń, jakie rysują się przed europejską gospodarką, jeżeli chodzi o scenę polityczną w 2017 roku. Mamy do czynienia z Brexitem, to się materializuje. Ale wszystko wskazuje na to, że Unia Europejska sobie jakoś z tym poradzi. Pewnie dlatego, że Wielka Brytania zawsze stała z boku tej unijnej integracji i nie wpływa to jakość destrukcyjnie na UE. W jakimś sensie jest wodą na młyn tych bardziej sceptycznych partii, ale gdy popatrzymy na to, co się dzieje, chociażby na sondaże w Holandii, gdzie za niecałe dwa tygodnie odbędą się wybory, to ta sytuacja w Europie jest napięta. Pewnie kraje UE będą w jakimś sensie zacieśniać współpracę, aby inne państwa nie postulowały tego typu wyjścia ze strefy euro czy Wspólnoty. Raczej Europa będzie zacieśniać współpracę i my nie możemy pozostawać z boku tego, a musimy mieć swoje spójne stanowisko – uważa Rafał Sadoch.
Posłuchaj
Rafał Sadoch: musimy mieć swoje spójne stanowisko 1:05
Dodaj do playlisty
Wspólne stanowisko jest szczególnie ważne kiedy za kilka dni odbędzie się kolejne szczyty Rady Europejskiej w Brukseli, na których mają być już dyskutowane i przedstawiane reformy Unii Europejskiej, dodaje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
REKLAMA
Monika Kurtek Głos Polski powinien być tam widoczny, we wszystkich tych rozmowach i we wszystkich spotkaniach, które będą miały miejsce.
- Wczoraj została przedstawiona przez Junckera tzw. Biała Księga, w której zarysowano pięć różnych ścieżek reform UE, począwszy od Unii bardzo zintegrowanej we wszystkich obszarach, po Unię różnych prędkości. Teraz więc rozpoczną się bardzo ważne dyskusje. Pozostaje też kwestia Brexitu, którego proces będzie się toczył. Z punktu widzenia Polski i tego, że w Wielkiej Brytanii mamy ok. 1 miliona Polaków, to, co się dalej będzie z nimi tam działo, czy zachowają swoje prawa, które teraz mają, to będą bardzo ważne rzeczy. Myślę więc, że głos Polski powinien być tam widoczny, we wszystkich tych rozmowach i we wszystkich spotkaniach, które będą miały miejsce. I dobrze, by ten głos Polski był brany pod uwagę w tych wszystkich kwestiach, które będą omawiane – zaznacza Monika Kurtek.
Posłuchaj
Monika Kurtek: teraz rozpoczną się bardzo ważne dyskusje w UE 1:03
Dodaj do playlisty
To jest ten moment, gdzie wbrew pozorom Brexit może stać się szansą dla Polski, podkreśla Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.
Maciej Wośko To jest ten moment, kiedy Brexit wbrew pozorom może stać się szansą dla Polski. Na to, że Polska wskoczy trochę w buty Wielkiej Brytanii w UE.
- To jest ten moment, kiedy Brexit wbrew pozorom może stać się szansą dla Polski. Na to, że Polska wskoczy trochę w buty Wielkiej Brytanii w UE podczas rozmów i będzie tym krajem, który trochę będzie napędzał zmiany w Unii, konstruktywnie krytykował tę starą Europę, co też się dzieje w tej chwili. Przykładem tego jest chociażby to, że kiedy w grudniu Beata Szydło mówiła, że nie ma zgody polskiego rządu na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące limitów emisji CO2, wydawało się, że jest samotna, a teraz okazuje się, że mamy sojuszników i to niespodziewanych, bo poza Czechami są również Niemcy. Tutaj też pojawia się jakieś wspólne stanowisko – zwraca uwagę Maciej Wośko.
REKLAMA
Posłuchaj
Maciej Wośko: Brexit wbrew pozorom może stać się szansą dla Polski 1:14
Dodaj do playlisty
Przedstawiciele organizacji przemysłowych z Polski, Czech i Niemiec przekonywali wspólnie w Brukseli, że transformacja energetyczna musi być prowadzona w taki sposób, by nie zaszkodziła konkurencyjności europejskiego przemysłu. Było to wspólne stanowisko odnośnie przedstawionego pod koniec ubiegłego roku przez Komisję Europejską pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Jego kluczowa część to propozycja w sprawie przyszłego kształtu unijnego rynku energii elektrycznej.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA