Jak długo będzie trwała hossa na warszawskiej giełdzie?

Tematem Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 była m.in. zaskakująca kontynuacja hossy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Według gości Wojciecha Surmacza, to nie przypadek, odzwierciedlający dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, które oznaczają całkiem solidny wzrost gospodarczy.

2017-03-03, 15:21

Jak długo będzie trwała hossa na warszawskiej giełdzie?
Giełda w Warszawie przywitała marzec mocnymi wzrostami. Tak dobrego otwarcia miesiąca nie widziano od października 2009 roku. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Zbigniew Krysiak, Szkoła Główna Handlowa, Narodowa Rada Rozwoju przy prezydencie i prezes Instytutu Myśli Schumana; Robert Zajkowski, kierownik działu sprzedaży Departamentu CNG i LNG w PGNiG Obrót Detaliczny i Kazimierz Krupa, dziennikarz ekonomiczny./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja
+
Dodaj do playlisty

 

Giełda w Warszawie przywitała marzec mocnymi wzrostami. Tak dobrego otwarcia miesiąca nie widziano od października 2009 roku. Banki znowu mocno w górę.

Prof. Zbigniew Krysiak, Szkoła Główna Handlowa, Narodowa Rada Rozwoju przy prezydencie i prezes Instytutu Myśli Schumana zwraca uwagę, że wzrosty, które dotyczą nie tylko sektora bankowego, ale i innych branż, są skorelowane z tendencją wzrostową w Stanach Zjednoczonych i na innych giełdach zachodnich.

Czy czeka nas koniec hossy?

Przypomina, że hossa w USA trwa bardzo długo i teraz oczekuje się, że ona może się skończyć dzięki decyzji Fed-u, dotyczącej podniesienia stóp procentowych.

− To powinno realokować oszczędności w trochę inny sposób, a z drugiej strony przewiduje się, że będzie to impuls redukujący tę hossę, doprowadzający do tzw. bocznego trendu, mówi profesor.

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak: to co obserwujemy na giełdzie ma związek, co się dzieje w gospodarce. 0:58
+
Dodaj do playlisty

 

Warszawska giełda odzwierciedla stan polskiej gospodarki

Prof. Zbigniew Krysiak To co obserwujemy na giełdzie ma związek, co się dzieje w gospodarce.

Polska giełda skorzysta jednak na nowych projektach gospodarczych

− Projekty gospodarcze – Plan Morawieckiego, nowe fundusze inwestycyjne pojawiające się w Polsce, mogą sprawić, że tendencja wzrostowa na GPW będzie się utrzymywała dłużej, wbrew tendencjom na innych giełdach, mówi profesor.

"

Prof. Zbigniew Krysiak Tendencja wzrostowa na GPW będzie się utrzymywała dłużej wbrew tendencjom na innych giełdach.

Hossa pomoże też polskiej gospodarce i Planowi Morawieckiego

−To byłoby bardzo pozytywne, bo z jednej strony dawało by impet inwestowania w akcje, a z drugiej strony przyciągałoby kapitał potrzebny w projektach gospodarczych, mówi prof. Zbigniew Krysiak.

REKLAMA

I przypomina, że do realizacji Planu Morawieckiego potrzebny jest kapitał equity.

Profesor zauważa, że obecna hossa pomaga też realizacji udomowienia banków, w tym Pekao SA, którego wartość wzrosła o 17 procent.

Czy grozi nam koniec hossy?

Kazimierz Krupa pytany, czy hossa na GPW będzie trwała nadal, i czy graczom giełdowym nie powinno się zapalić czerwone światełko, i powinni wyhamować, odpowiada starym powiedzeniem, że „nawet jeśli zdechłego kota zrzuci z 10. piętra to on się odbije”.

Historycznych wzrostów na GPW się nie doczekamy

Przypomina, że po hossie po 2008 r., gdzie wszystkie giełdy osiągnęły historyczne rekordy, w przypadku polskiej giełdy to nie nastąpiło.

REKLAMA

"

Kazimierz Krupa Nasza giełda, mimo, że wzrasta, jest wciąż niedowartościowana, ale i tym razem nie osiągnie historycznych wzrostów.

I tłumaczy, że wzrosty sektora bankowego nastąpiły po dużych spadkach, a później, gdy wyjaśniły się kwestie związane z frankami, banki wróciły do łask inwestorów.


Posłuchaj

Kazimierz Krupa: nasza giełda, mimo, że wzrasta, jest wciąż niedowartościowana, ale prawdopodobnie nie osiągnie jednak historycznych wzrostów. 1:02
+
Dodaj do playlisty

 

− Ponadto mamy do czynienia z końcem efektu Trumpa, rynki teraz będą reagować na efekty jego działania, nie zapowiedzi, mówi Krupa.

− Jeśli będziemy mieli decyzje Fedu, to pieniądz zacznie wracać do matecznika, czyli USA, tam hossa będzie trwała, u nas będzie słabnąć, mówi dziennikarz.

REKLAMA

Co czeka warszawską giełdę

Poruszono też kwestię rozwoju warszawskiej giełdy w kontekście zmian kapitałowych na świecie.

Robert Zajkowski zauważa, że prawdopodobnie czeka nas integracja rynków kapitałowych w kilku krajach.


Posłuchaj

Robert Zajkowski: nie zdominujemy wszystkiego, tylko czeka nas integracja w naszym regionie. 0:48
+
Dodaj do playlisty

 

− Nie zdominujemy wszystkiego w Polsce, tylko czeka nas integracja w naszym regionie, mówi Zajkowski.

REKLAMA

Gospodzrzem programu był Wojciech Surmacz, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej