Sejm uchwalił ustawę dotyczącą rozwoju lokalnego z pomocą funduszy unijnych
Uruchomienie inicjatyw społecznych, które będą realizować projekty służące społeczności lokalnej, z pomocą funduszy unijnych - taki ma być skutek ustawy uchwalonej w piątek przez Sejm.
2015-02-20, 10:10
Ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (RLKS) jest jedną z trzech ustaw, które pozwalają na realizację w naszym kraju Wspólnej Polityki Rolnej. Za jej uchwaleniem głosowało 301 posłów, żaden nie był przeciw, a 133 wstrzymało się od głosu.
Dwa wnioski mniejszości do projektu
Najbardziej krytyczny wobec ustawy był Krzysztof Jurgiel (PiS), który w pierwszym czytaniu, w środę złożył wniosek o jej odrzucenie. Przekonywał, że przyjęto błędne rozwiązanie. Argumentował, że podstawową zasadą programowania rozwoju społecznego w Polsce jest ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a ta, które jest procedowana, nie ma powiązania ze strategiami z tamtej ustawy.
Podczas czwartkowego drugiego czytania, Jurgiel (PiS) zgłosił dwa wnioski mniejszości do projektu. Nie zyskały one aprobaty podczas pierwszego czytania. Chodzi o zmianę przepisu w art. 3, by komisje powoływał nie zarząd województwa, a sejmik wojewódzki. A drugi wniosek - to wykreślenie art. 13 . W piątkowym bloku głosowań wnioski te również nie zyskały jednak aprobaty posłów.
Możliwość finansowania rozwoju lokalnego z różnych unijnych funduszy
Większość przepisów ustawy dot. rozwoju lokalnego jest podobna do tych, jakie regulowały działania Leader (tzw. oś 4) z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Nową zasadą jest możliwość finansowania rozwoju lokalnego z różnych unijnych funduszy.
Ustawa określa podmioty zaangażowane w realizację RLKS i ich zadania. Chodzi o zadania m.in. samorządów wojewódzkich i lokalnych grup działania (LGD) zwłaszcza w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego.
PAP, awi