Europa eksportuje know-how, żeby taniej produkować
Gospodarka europejska przeżywa stopniowe ożywienie, korzystając z niskich cen energii i popytu w USA. Zgodnie z październikową prognozą ekonomiczną firmy doradczej EY i Instytutu Oxford Economics, PKB strefy euro wzrośnie o 1,6 proc. w tym roku i 1,8 proc. w przyszłym roku.
2015-10-16, 16:25
Posłuchaj
Generalnie gospodarka europejska radzi więc sobie nieźle. A w jakich dziedzinach Europa jest konkurencyjna na światowym rynku?
Kierunek: innowacyjność, badania i rozwój
Europejska gospodarka nie może już konkurować z innymi ceną, czyli tańszą siłą roboczą, ale z powodzeniem konkuruje nowymi technologiami.
– Dzisiaj innowacyjność, nastawienie na badania i rozwój, na kreowanie nowych rozwiązań i technologii stanowi o sile gospodarki poszczególnego kraju, jak również i całego kontynentu. Najlepiej kształci się właśnie nowe pokolenia na naszym Starym Kontynencie – tłumaczy gość Czwórki dr Robert Żmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej.
Dlatego też Europa jest takim miejscem, gdzie tworzy się nowe technologie, rozwiązania, które następnie są sprzedawane do innych państw, na inne kontynenty, po to, aby tam mogły te technologie i urządzenia pracować, przy trochę tańszej sile roboczej.
REKLAMA
Europejska specjalność: samoloty i samochody
I dlatego właśnie w Europie prężnie rozwija się wiele dziedzin gospodarki.
– To są takie sektory jak mechanika, przede wszystkim mechanika precyzyjna, także produkcja różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Właśnie z udziałem tych nowych rozwiązań i technologii – wylicza dr Robert Żmiejko.
Silną stroną europejskiej gospodarki jest też sektor transportowy.
– Europa ma tutaj poważną pozycję. Przykładem jest przemysł lotniczy, gdzie musiała zintegrować swój potencjał intelektualny znacznie szybciej niż zrobiła integrację formalną państw – po to, żeby stworzyć nowoczesny produkt, który jest konkurencyjny na rynku światowym. W przemyśle samochodowym jeszcze taka integracja nie nastąpiła, aczkolwiek unifikacja jest tutaj ważną pozycją – podkreśla na antenie Czwórki Maciej Gralewski, ekspert z Business Centre Club.
REKLAMA
I jeżeli oczywiście pominiemy takie wpadki, jakie zanotował ostatnio Volkswagen, to z pewnością w tej dziedzinie Europa jest niekwestionowanym liderem.
Żywność z Europy na rynkach całego świata
Nie możemy też zapominać o europejskim rolnictwie, dodaje Maciej Gralewski, ekspert BCC. – Ono oczywiście jest wykoślawione przez system dotowania, i można oczywiście debatować, czy bez dotacji rolnictwo miałoby taką szansę, ale jako producenci, i jako sektor przetwórstwa Europa jest znaczącym uczestnikiem światowego obrotu towarowego.
Atrakcyjny kontynent dla turystów
Ważny sektor europejskiej gospodarki to także turystyka, ponieważ Europa pozostaje jednym z najpopularniejszych celów podróży turystycznych.
– Europa jest bowiem takim ciekawym dla gości z zewnątrz miejscem, gdzie w stosunkowo krótkim czasie można zwiedzić bardzo dużo państw, można zobaczyć bardzo dużą różnorodność, przy dobrej infrastrukturze. Ponieważ Europa jest bardzo dobrze zurbanizowana, ma bardzo dobrą infrastrukturę. Bardzo łatwo się przemieścić z Warszawy do Paryża, czy z Rzymu do Kopenhagi. A więc to jest również miejsce, które w najbliższych dekadach będzie czerpało zyski z turystyki – ocenia dr Robert Żmiejko z SGH.
REKLAMA
A takim europejskim hitem turystycznym są z pewnością od lat Hiszpania, Włochy i Grecja.
Justyna Golonko, mb
REKLAMA