X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Jak odroczyć termin płatności składek?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:07
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe, mogą ubiegać się o odroczenie zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to jednak wyłącznie składek, których termin płatności jeszcze nie minął.
Audio
  • Przedsiębiorca musi przedłożyć dokumenty obrazujące jego obecną sytuację finansową – wyjaśnia Marcin Kamionek z ZUS. We wniosku należy również określić proponowany termin zapłaty składek. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Z możliwości odroczenia zapłaty składek może skorzystać np. osoba prowadząca kilkuosobową firmę
Z możliwości odroczenia zapłaty składek może skorzystać np. osoba prowadząca kilkuosobową firmęFoto: Panthermedia

Odroczenie terminu płatności składek polega na możliwości uregulowania składek w dłuższym okresie czasu, ustalonym z Zakładem, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji.

 ‒ Teraz mamy np. początek września, więc można wystąpić o odroczenie składek za sierpień i kolejne miesiące: wrzesień, październik, listopad. Od momentu wymagalności, czyli np. od 10.09. do terminu, do kiedy jest odroczona ta składka, jest naliczana tzw. opłata prolongacyjna – wyjaśnia Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.

Jest to 50 proc. odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 8 proc.

Ważne!

Należy zaznaczyć, że z uwagi na publicznoprawny charakter należności odroczenie terminu zapłaty składki jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, bowiem zasadą jest terminowe opłacanie należnych składek.

Podstawowe dokumenty potrzebne do odroczenia …

Z możliwości odroczenia zapłaty składek może skorzystać np. osoba prowadząca kilkuosobową firmę. Jeśli ma problemy finansowe i nie wie, czy będzie mogła zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne. I może ona odroczyć zapłatę.

W jaki sposób to zrobić?

‒ Przedsiębiorca musi przedłożyć dokumenty obrazujące jego obecną sytuację finansową – odpowiada ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku należy również określić proponowany termin zapłaty składek.

Ważne!
Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składki nie gwarantuje udzielenia ulgi. W sytuacji odmowy musimy uregulować wszystkie składki wraz z odsetkami za zwlokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Ustalanie terminu płatności

Na podstawie wniosku płatnika ustalany jest termin płatności tych składek. To mogą być dwa miesiące, to może być 6 miesięcy.

‒ Wszystko jest ustalane indywidualnie. Na dzień dzisiejszy nie wszystkie składki mogą być odroczone. W obecnie obowiązującym stanie prawnym odroczone nie mogą być składki na ubezpieczenia emerytalne, i ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników. Ten stan się zmieni od 1 grudnia tego roku, gdyż Sejm już uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która od 1 grudnia umożliwi odroczenie terminu płatności również tych składek ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek.

…i jeszcze dodatkowe dokumenty

Do wniosku należy dołączyć formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis. Obojętnie, czy ktoś korzysta z pomocy publicznej, czy nie.

 ‒ Odroczenie dotyczy aktualnie prowadzących działalność przedsiębiorców. Dlatego w tym momencie wchodzą w grę również dokumenty z zakresu pomocy publicznej. Czyli przedsiębiorca musi powiedzieć, o jaki rodzaj pomocy publicznej się ubiega. W 99 proc. będzie to tzw. pomoc de minimis. Stąd taki przedsiębiorca musi przedstawić albo zaświadczenie o udzielonej pomocy publicznej, w ciągu tego roku albo dwóch poprzednich lat, albo zaświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy ‒ wylicza ekspert z ZUS.

Wszystkie formularze są dostępne w Salach Obsługi Klientów ZUS oraz na platformie usług elektronicznych.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów następuje podpisanie umowy o odroczeniu terminu płatności składek. Oczywiście, jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Ważne!

Zawarcie umowy o odroczeniu terminu płatności składki rodzi dla obu stron umowy konkretne obowiązki, ale również przyznaje określone uprawnienia. Dlatego przystępując do spłaty należności w odroczonym terminie należy zapoznać się szczegółowo z warunkami zawartej umowy.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Karolina Mózgowiec, mb

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpłatne szkolenia ZUS pomagają w prowadzeniu firmy i rozliczaniu składek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 10:47
Każdy, kto chce uzupełnić wiedzę na temat obowiązujących przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych może skorzystać z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez przedstawicieli ZUS w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS umożliwia przedsiębiorcom rozłożenie zaległości na wieloletnie raty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:37
Przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z opłacaniem składek, mogą skorzystać z układu ratalnego. Umożliwia on spłatę zadłużenia w okresie uzgodnionym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń