Rynek walutowy

2019-03-29, 15:15

Rynek walutowy
zdjęcie ilustracyjne.Foto: SukanPhoto/Shutterstock.com

Rynek walutowy jest znaczącą, o ile nie najważniejszą częścią rynku finansowego. Wartość dokonywanych na nim obrotów stawia go na czele innych segmentów, z których składa się rynek walutowy. Na rynku tym, jak sama jego nazwa wskazuje, ma miejsce wymiana walut.

Posłuchaj

Czym jest rynek walutowy? - wyjaśnia Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker. (Dariusz Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

Sumuje się również na nim transakcje nie bezpośrednio dokonywane walutami, ale też różnymi instrumentami opartymi o waluty.

- Jest używanych wiele narzędzi finansowych, pochodnych  i opcji, które trudno oddzielić - podkreśla Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker. Przybliżona wartość dzienna obrotów walutami i instrumentami walutowymi na świecie to kilka bilionów dolarów dziennie.

Większa część tego handlu odbywa się poza giełdami, natomiast jeśli chodzi o instrumenty finansowe oparte na walutach, to ich obrót jest skoncentrowany właśnie na giełdach, ale także na innego rodzaju platformach transakcyjnych, ponieważ giełdy się starzeją i nowoczesne technologie powodują, że handel odbywa się w różnych innych miejscach. To istotne ze względu na różnice czasowe i dlatego można powiedzieć, że rynek walutowy „nigdy nie śpi”. Zawsze dokonują się na nim transakcje, panuje na nim ruch jak nie w jednej części świata, to w innej.

Wyróżnić możemy kilka kategorii uczestników rynku walutowego. Są nimi na pewno  podmioty realizujące w ten sposób zwykłe transakcje dotyczące handlu towarami  lub usługami, czyli eksporterzy i importerzy. Jednak szacuje się, że wartość tego typu transakcji to jedynie 10% obrotów całego rynku walutowego.

Druga grupa, jest  złożona, również z przedsiębiorców i instytucji zajmujących się handlem, wyróżniających się tym, że stosują narzędzia pozwalające  im zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami wahań kursów. (np. walutowe  transakcje terminowe). Trzecią grupę tworzą banki centralne, które administrują rezerwami walutowymi. Rezerwy te nie są utrzymywane w walucie rodzimej, ale tworzą  koszyk zawierający dewizy - waluty obce, głównie dolary, euro i jeny japońskie.

Grupa czwarta uczestników rynku walutowego, najbardziej aktywna, w największym stopniu zajmująca się handlem, jest złożona z dużych instytucji finansowych, dokonujących  transakcji spekulacyjnych, oczywiście w celu osiągnięcia zysku. -Są one bardzo przydatne w podtrzymywaniu płynności, zapewnianiu ciągłości handlu pozostałym podmiotom, uczestnikom rynku walutowego.

Czyli zabezpieczenie kursów walut przed niekorzystnymi zmianami nie byłoby możliwe bez obecności spekulantów, którzy są gotowi ryzyko przejąć na siebie licząc na zarobek. To czyni ich głównymi uczestnikami rynku walutowego - wyjaśnia Roman Przasnyski.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG                 

Polecane

Wróć do strony głównej