ASF: rząd zaostrza metody walki z wirusem. Czy to wystarczy?
Sejm uchwala kolejne specustawy mające radykalnie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce. Czy w opinii przedstawicieli przetwórców są one skuteczne?
2016-10-13, 13:50
Posłuchaj
- Są one bardzo mocne, ale nie do końca radykalne. Mam nadzieję, że jednak wprowadzenie tych dwóch specustaw spowoduje, że będą one radykalne – mówi Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.
Ogromne straty branży mięsnej
Janusz Rodziewicz przypomina, że w związku z zahamowaniem eksportu wieprzowiny branża mięsna ponosi ogromne straty.
- Eksport całkowicie nie zanikł, ale jest bardzo ograniczony, co powoduje milionowe straty dziennie – podkreśla gość radiowej Jedynki.
Kiedy będą szanse na wznowienie eksportu?
Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii, przypomina, przez jaki okres nie powinno być w Polsce żadnych nowych ognisk ASF, by można było uznać nasz kraj za całkowicie wolny od tej choroby.
- Tak naprawdę to jest rok od ostatniego ogniska. Ten okres może być skrócony pod pewnymi warunkami, ale w obecnej sytuacji trzeba liczyć jeden rok jako okres uwolnienia od choroby – wyjaśnia ekspert.
Dopiero po tym czasie będą szanse na wznowienie eksportu polskiej wieprzowiny do naszych najważniejszych kontrahentów, w tym przede wszystkim do Chin.
Elżbieta Mamos, awi
Polecane
REKLAMA