Utworzenie holdingu rolno-spożywczego coraz bliżej
Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa 21 spółek przeszło pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa. Są to między innymi Krajowa Spółka Cukrowa, zakłady przemysłu ziemniaczanego oraz rynki hurtowe. Pomysł utworzenia holdingu spożywczego jest aktualny, powinny do niego być włączone także przejęte spółki - potwierdza minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
2017-01-12, 12:55
Posłuchaj
O celach utworzenia holdingu rolno-spożywczego mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
- Prace nad tym trwały w Ministerstwie Skarbu Państwa. Ostatecznie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie nadzorował ponad 80 spółek w różnych branżach, od cukrowej, do produkcyjnej: zbóż, mleka, hodowla koni, postęp biologiczny i hodowlany. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby część przetwórstwa rolno-spożywczego, a także produkcji była w rękach Skarbu Państwa, żeby było zabezpieczenie pewnych ilości produktów np. cukru, które może produkować Polska, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla mieszkańców. W tym przypadku rozważamy powołanie jednostki gospodarczej, o potencjale, który będzie konkurencyjny na rynku. Jednocześnie podmioty gospodarcze będą wspierały się pomiędzy sobą, w przypadku zawirowań ekonomicznych, czy to np. spadku cen mleka, czy wieprzowiny, czy rzepaku. Wtedy w ramach holdingu można przeprowadzać wymianę zysków. Taki miałby być cel tego holdingu: poprawa konkurencyjności i wprowadzenie konkurencyjności w stosunku do innych podmiotów funkcjonujących na rynku – wyjaśnia Krzysztof Jurgiel.
Krzysztof Jurgiel Celem holdingu miałaby być poprawa konkurencyjności i wprowadzenie konkurencyjności w stosunku do innych podmiotów funkcjonujących na rynku.
Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej
Co do możliwości prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, ważne jest, żeby nie stała się własnością obcego kapitału, zaznacza Krzysztof Jurgiel.
- Musimy przyjąć takie rozwiązanie, żeby akcje Krajowej Spółki Cukrowej nie przeszły w ręce kapitału obcego. Jak będzie, jeśli chodzi o kapitał krajowy, decyzję będzie podejmował rząd – podkreśla minister rolnictwa.
Poprawa funkcjonowania rynków hurtowych
Rynki hurtowe nie są jednolite w Polsce, także pod względem własności. Mogą i powinny lepiej funkcjonować, dodaje minister rolnictwa.
- Na początku lutego odbędzie się spotkanie. Najpierw występuję do zarządców i właścicieli działań, jakie powinno podjąć Ministerstwo Rolnictwa, aby doprowadzić do lepszego funkcjonowania rynków. 10 lat temu przygotowałem ustawę o rynkach hurtowych, jak pierwszy raz byłem ministrem, ale realia się zmieniły. Jeśli taka ustawa będzie potrzebna, to wspólnie z właścicielami czy zarządzającymi rynkami hurtowymi takie rozwiązania wspierające ich funkcjonowanie przyjmiemy – zapowiada gość radiowej Jedynki.
Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, ten rok jest realny, żeby to zrobić. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło nadzór nad piętnastoma rynkami hurtowymi. Skarb Państwa tylko w siedmiu ma większościowe udziały.
Aleksandra Tycner, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA
Najnowsze
-56min