Rynek mleka ma się dobrze, ale widać chmury na horyzoncie

Okres dobrej koniunktury na rynku mleka powinien trwać przynajmniej do końca tego roku, tak oceniają sytuację eksperci. 

2017-04-27, 10:25

Rynek mleka ma się dobrze, ale widać chmury na horyzoncie
Mlekpol narzucał spółdzielcom podpisanie umowy zawierającej niekorzystne dla nich postanowienia.Prezes UOKiK zobowiązał spółdzielnię do zaprzestania nieuczciwych praktyk.Foto: Jenoche/Shutterstock

Posłuchaj

O prognozach dla rynku mleka w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki ( Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polski i światowy rynek mleka ocenia Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole.

- Od drugiego kwartału ubiegłego roku światowy rynek mleka znajduje się we wzrostowej fazie cyklu. Wynika to z tego, że produkcja wśród światowych eksporterów mleka obniżyła się, co było spowodowane stosunkowo niską rentownością w poprzednich latach. Jednocześnie doszło do ożywienia światowego popytu na produkty mleczne w szczególności w Chinach, które są największym importerem produktów mlecznych na świecie – mówi ekspert.

Ceny idą w górę

Wzrosły ceny na produkty mleczne, ale też poprawiły się ceny skupowe tego surowca.

- Ceny produktów mlecznych determinują ceny mleka. Wzrostowa faza w cyklu oczywiście jest widoczna w cenach mleka w skupie. Obecnie w Polsce jest to nieco powyżej 1,30 zł za litr – wyjaśnia.

Jest to cena gwarantująca rentowność produkcji polskim rolnikom- hodowcom bydła mlecznego.

Na horyzoncie chmury

Pytanie tylko jak długo ta dobra sytuacja na rynku mleka się utrzyma.

- W mojej ocenie rynek światowy zbliżą się do punktu zwrotnego cyklu, ponieważ obserwuje się osłabienie popytu w Chinach. Chiński import produktów mlecznych w pierwszym kwartale zwiększył się o 4 proc. podczas gdy w całym roku 2016 roku było to 20 proc.. Jednocześnie można zakładać, że w najbliższych miesiącach wzrośnie produkcja kluczowych eksporterów. W efekcie najprawdopodobniej w trzecim kwartale rynek wejdzie w fazę spadkową – przewiduje specjalista.

Ale są też prognozy zapowiadające zwiększenie spożycia produktów mleczarskich w Polsce, nie maleje znacząco popyt na produkty mleczarskie na świecie, a to  pozwala optymistycznie patrzeć na sytuację w branży mleczarskiej.

REKLAMA

Elżbieta Mamos, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej