Czyste rzeki na Ukrainie to także polski interes
Rzeki w Polsce są coraz czystsze. Cały kraj jest praktycznie skanalizowany, mamy nowe lub zmodernizowane oczyszczalnie ścieków.
2017-10-05, 07:29
Posłuchaj
Jednak rzeki nie uznają granic i swobodnie wymieniają się wodami, niekoniecznie tymi oczyszczonymi, jak na przykład z Ukrainy.
Problem z Bugiem płynącym z Ukrainy i Białorusi
− Problem mamy w dorzeczu Wisły - przyznaje Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak dopowiada, oczyszczalnia we Lwowie w praktyce oczyszcza wodę w bardzo niewielkim stopniu.
− I te wody trafiają do Bugu a stamtąd do Wisły, do Zalewu Zegrzyńskiego a następnie do Morza Bałtyckiego, mówi gość Agro Faktów.
Problem z nieoczyszczoną wodą z Ukrainy ma Warszawa
I jak dodaje, jest to największy problem dla Warszawy, która czerpie wodę z Zalewu Zegrzyńskiego, dokąd trafiają zanieczyszczone wody z Ukrainy i Białorusi.
REKLAMA
− Oczywiście ta woda w Warszawie jest uzdatniana, ale na pewno ma to wpływ na jakość naszych wód, mówi Wójcik.
Polska będzie pomagać w oczyszczaniu rzek na Ukrainie i Białorusi
−Dlatego w naszym własnym interesie jest, aby to poprawić i nawiązaliśmy współpracę i z Ukrainą, i z Białorusią - dodaje mówi Roman Wójcik.
Jak dopowiada, najbardziej zaawansowana pomoc dotyczy Białorusi, gdzie są bardzo zaawansowane prace przy modernizacji oczyszczalni w Brześciu. Trwają też trudne rozmowy z Ukrainą i dotyczą Lwowa i miasta Żółkiew, gdzie mamy pomagać nie tylko finansowo ale i inwestycyjnie.
− Podpisane zostanie memorandum między Polską a Ukrainą, które pozwoli na zwiększenie udziału polskich firm w przedsięwzięcia związane z oczyszczaniem ścieków na terenie Ukrainy, mówi gość radiowej Jedynki.
Podpisanie memorandum w tej sprawie nastąpi lada dzień. Obecnie na Białorusi i Ukrainie przebywa delegacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA