Priorytety resortu rolnictwa na lata 2018-2019
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi po rekonstrukcji rządu nie zaszły istotne zmiany kadrowe i organizacyjne. Natomiast z początkiem roku resort przyjął priorytety działania na lata 2018-2019.
2018-03-05, 20:19
Posłuchaj
Jednym z nich jest dążenie do utrzymania dotychczasowego unijnego systemu wsparcia, udzielanego rolnictwu.
Polska przeciwna współfinansowaniu dopłat bezpośrednich z budżetów krajowych
Polska sprzeciwia się renacjonalizacji, czyli współfinansowaniu płatności bezpośrednich z budżetów krajowych i ma w tej dziedzinie sojuszników, wyjaśnia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel.
Polska przeciwna renacjonalizacji, ale za zwiększeniem składek
Podkreśla, że większość państw jest przeciwna renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej, Polska jest zdania, że dziura budżetowa, która powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii powinna być pokryta ze zwiększenia składek poszczególnych państw, a nie przez redukcję programów unijnych.
Starania o wyrównywanie poziomu dopłat bezpośrednich
Kontynuowane będą starania o wyrównywanie poziomu dopłat bezpośrednich.
REKLAMA
Minister wyjaśnia, że chodzi o wyrównanie płatności przy poszczególnych rodzajach produkcji.
− Powinny być równe w całej Unii przy produkcji zbóż, ale nie przy produkcji oliwek, mówi szef resortu rolnictwa.
Celem poprawa jakości życia na wsi
W planach ministerstwa rolnictwa przewiduje się także poprawę jakości życia na wsi, czemu mają służyć między innymi środki unijne przeznaczane na rozwój obszarów wiejskich, w ramach tzw. II filaru.
Konieczność utrzymania dużego dofinansowania w tej dziedzinie dostrzega profesor Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
REKLAMA
− Powinniśmy się domagać, aby nasze obszary wiejskie nie były dyskryminowane, a wręcz odwrotnie – powinny być faworyzowane, mówi profesor.
Trwają prace nad oddłużeniem zadłużonych gospodarstw rolnych
Ministerstwo opracowało projekt ustawy oddłużeniowej, która ma pomóc gospodarstwom zagrożonym bankructwem. Minister Krzysztof Jurgiel podkreśla, że będzie kilka mechanizmów pomocowych.
− Projekt najdalej idący mówi o przejęciu zadłużonego gospodarstwa przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, następnie wydzierżawienie tego dłużnikowi na okres do 30 lat, podczas których będzie mógł spłacić swój dług, mówi minister Jurgiel.
Przygotowywany jest też „Pakt dla obszarów wiejskich”
Jak wymienia minister, pakt ma objąć cztery obszary: poprawę opłacalności produkcji rolnej, jakości życia na wsi, tworzenie pozarolniczych miejsc pracy, sprawną administrację.
REKLAMA
− Ten dokument zostanie przyjęty przez rząd, i każdy minister będzie musiał te działania realizować, mówi gość radiowej Jedynki.
Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego, w pakcie należy wyraźnie oddzielić politykę wsparcia dla dużych, produkujących na rynek gospodarstw, od pomocy udzielanej małym gospodarstwom wytwarzającym żywność tylko dla swoich potrzeb.
Pakt dla obszarów wiejskich ma być ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
Priorytetem walka z ASF
Wśród priorytetów ministerstwa rolnictwa pozostaje też walka z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA