Kodeks karny skarbowy do zmiany. Sankcje finansowe będą wyższe. Postępowań wobec menedżerów coraz więcej

2018-05-24, 17:50

Kodeks karny skarbowy do zmiany. Sankcje finansowe będą wyższe. Postępowań wobec menedżerów coraz więcej
zdjęcie ilustarcyjne. Foto: pixabay

W ostatnich latatch rośnie liczba postępowań karnych skarbowych dotyczących polskich menedżerów i przedsiębiorców. W tym roku może ich być około 100 tys. Dla porównania w 2017 było ich o połowę mniej.

Posłuchaj

Na temat postępowań karnych skarbowych w radiowej Jedynce z Marcinem Ginelem, wicedyrektorem w dziale prawno-podatkowym PWC rozmawiała Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

- Najwięcej spraw dotyczy podatku VAT oraz CIT - mówi w radiowej Jedynce z Marcin Ginel, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PWC w rozmowie z Sylwią Zadrożną

Ale, jak podkreślił ekspert PwC, trzeba wyraźnie rozdzielić kwestie postępowań karnych skarbowych, czyli tych dotyczących odpowiedzialności osobistej członków zarządu, czy osób odpowiedzialnych za podatki w spółce od kwestii podatki VAT i CIT. 

- W Polsce dużo mówi się o podatku VAT w kontekście zorganizowanych grup przestępczych i to te grupy uczyniły sobie stałe źródło dochodu z podatku VAT. Druga grupa spraw to postępowania wobec osób odpowiedzialnych za podatki już w obszarze CIT. Chodzi o to, że często mamy do czynienia z sytuacją przypisywania przez organy podatkowe oraz prokuraturę odpowiedzialność karnej skarbowej osobom, które były odpowiedzialne za podatki w firmie i na przykład dopuszczały się optymalizacji podatkowej - wystąpił ekspert. 

Co oznacz wzrost postępowań dla menedzerów? 

Przede wszystkim poważne konsekwencje. - Postępowanie karne skarbowe jest znane od bardzo dawna. Oznacza to, że aktualnie organy podatkowe próbują częściej z tego narzędzia korzystać właśnie do walki z wyłudzeniami podatki VAT i optymalizacjami podatkowymi - wyjaśnia ekspert.

Za przestępstwa karne skarbowe są określone sankcje. 

Sankcje mają kilka wymiarów 

Po pierwsze wymiar finansowy, czyli kara np. do dwudziestu kilku milionów złotych wobec osoby a nie spółki. Inna kara to ograniczenie lub pozbawienie wolności. - Jednak menadzerowie najbardziej boją się zakazu pełnienia funkcji w organach spółek na okres nawet do 10 lat - mówi ekspert. 

Czy to nie zbyt surowe kary? 

Przez lata wymiar sprawiedliwości wypracował kompromis pomiędzy minimalną a maksymalną wysokością kary. I to nie organ podatkowych decyzje o wymiarze kary, tylko sąd - wyjaśnia Marcin Ginel

Dodatkowo, organy ścigania stosują zabezpieczenia na majątku osobistym właścicieli firm i członków zarządów. Dotyczy to nieruchomości albo blokady rachunków bankowych.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego skarbowego, przewidujące między innymi ograniczenie możliwości odstąpienia od wymierzenia kary. Na nowelizację czeka też ustawa o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych - w myśl nowych przepisów kary mają zostać zwiększone do 30 milionów złotych. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 


 

 

Polecane

Wróć do strony głównej