Krajowa Administracja Skarbowa
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Ale zmieni się nie tylko nazwa i struktura, z początkiem marca zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia kontroli i postępowań podatkowych oraz rozpatrywania odwołań od decyzji wydanych przez organy nowej administracji skarbowej.
2017-02-24, 09:55
Posłuchaj
Nowa administracja celno-skarbowa nie będzie już zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy dowiedzą się o niej w chwili otrzymania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Czynności kontrolne będzie można przeprowadzać w firmie, w mieszkaniu kontrolowanego, w siedzibie urzędu czy każdym innym miejscu związanym z działalnością kontrolowanego podatnika. W ramach nowych uprawnień pracownicy KAS uzyskają możliwość żądania udostępnienia akt, ksiąg oraz dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, również za okres inny niż ten objęty kontrolą.
Kontrola powinna być prowadzona bez względnej zwłoki, ale nie dłużej niż 3 miesiące, chociaż czas ten może jednak zostać wydłużony w szczególnych sytuacjach. Jasne określenie terminu trwania tych czynności jest bez wątpienia korzystną zmianą dla podatników.
Kontrola bez uprzedzenia, ale też dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą i wykorzystanie psów tropiących - to część nowych uprawnień. Przepisy zniosą terytorialność postępowań.
Ustawa o KAS wprowadzi również zmiany dotyczące wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Po 1 marca to dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej stanie się jedynym organem upoważnionym do wydawania interpretacji, rozpatrywania wezwań do usunięcia naruszenia prawa, stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji oraz jej uchylenia. Taka zmiana ma się przyczynić do zwiększenia jakości wydawanych interpretacji oraz zapewnić ich spójność.
REKLAMA
Celem zmian, które nastąpią 1 marca, jest między innymi walka z wyłudzeniami podatkowymi.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA