"Środki z FOZZ przeznaczane na budowę przyczółków dla służb"
– Była to również operacja, która miała na celu zapewnienie stabilności finansowej służbom polskim, jak i rosyjskim – tak o działalności FOZZ i związanej z nim afery, którą okrzyknięto mianem największej w III RP, powiedział Jerzy Jachowicz, dziennikarz tygodnika „Sieci”. Przy okazji zatrzymania w USA Dariusza Przywieczerskiego, jednego z organizatorów afery FOZZ, rozmowa o jej podłożu i konsekwencjach. O sprawie FOZZ mówił w Polskim Radiu 24 także dr Cezary Mech.
2018-09-07, 14:17
Posłuchaj
Według prokuratury, w latach 1989-1990 afera FOZZ spowodowała 350 mln zł strat. Sądy uznały, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł. Aferę wykryła NIK. Prokuratura wszczęła śledztwo w 1991 r. Akt oskarżenia przekazano sądowi w 1993 r., ale sąd odesłał sprawę prokuraturze. Ponowny akt oskarżenia trafił do sądu w 1998 r.
– Mówienie o FOZZ należy zacząć od końca lat 90., gdy wiadomym już było, że komunizm w Polsce chyli się ku nieuchronnemu upadkowi. Dlatego politycy związani z tym systemem chcieli ratować to, co było jeszcze do uratowania, przede wszystkim z punktu widzenia politycznego. Wiadomo, że polityka często łączy się z pieniędzmi. Do tego potrzebni byli oddani ludzie, którzy oprócz działania dla samej idei będą mieli dodatkowo korzyści finansowe – powiedział Jerzy Jachowicz.
Jako nielegalny i nieznany w historii normalnych transakcji proceder Jerzy Jachowicz nazwał uruchomienie FOZZ. – Został on wymyślony przez służby po to, by móc z pieniędzy, które powinny wpływać do budżetu państwa, finansować tzw. fundusz operacyjny służb, a także budować różne przyczółki dla służb pod przykryciem oficjalnej działalności państwa – dodał publicysta.
Sąd uznał, że pieniądze przeznaczone dla Funduszu - którego zadaniem był poufny wykup długów zaciągniętych przez PRL na Zachodzie w latach 70. i 80. - zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem.
REKLAMA
Dr Cezary Mech przypominal okoliczności w jakich zrodziła sią afera FOZZ. - To było w okresie transformacji, panowały socjalistyczne stosunki społeczne i gospodarcze, następował proces w kierunku gospodarki rynkowej. Z państwa zarządzanego dyrektywami w kierunku społeczeństwa demokratycznego – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Ponadto w magazynie Justyna Golonko z Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia mówiła na temat oszustów podszywających się m.in. pod urzędy skarbowe. Natomiast Magdalena Skajewska z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej zapowiedziała spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
PAP/Polskie Radio 24/db
---------------------------
REKLAMA
Data emisji: 07.09.2018
Godzina emisji: 12:35
Polecane
REKLAMA