Trzy wartości kardynała Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

2019-08-03, 17:00

Trzy wartości kardynała Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą mszą św. na placu przed katedrą w Kielcach. Foto: NAC

W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy świętej i poświęcił portret kardynała w kaplicy święceń Prymasa.

Posłuchaj

Biskup włocławski: brak w polskim kościele męża, który ma odwagę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Biskup Wiesław Mering powiedział Polskiemu Radiu, że kardynał Stefan Wyszyński obok Kościoła i Ojczyzny cenił wartość rodziny.

- Przecież jedno z haseł Wielkiej Nowenny, przez którą przeprowadzał nasz naród to była rodzina silna, ale kim - Bogiem - mówił duchowny. Podkreślił, że podstawą silnej i trwałej rodziny jest wiara i wartości, które symbolizuje chrześcijaństwo. 

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] 3 sierpnia - podwójna rocznica kard. Stefana Wyszyńskiego

"Niezastąpiony pasterz"

Biskup włocławski powiedział rónież, że Prymas Tysiąclecia był niezastąpionym pasterzem.

- W polskim Kościele taki wielki brak męża, który ma odwagę, nie boi się, który gotów jest bronić Kościoła, jego praw, jego nauki i który równocześnie całą siłą kocha naród i w tym narodzie to, co jest jego podstawą podstawową strukturą, czyli rodziny - zaznaczył bp Wiesław Mering.

Powiązany Artykuł

wyszyński 1200 pap.jpg
Jan Żaryn: Stefan Wyszyński powstrzymał komunistyczny projekt inwazji ateizmu

Zwrócił uwagę, że marginalizuje się nauczanie Prymasa Wyszyńskiego, ponieważ sprzeciwia się współczesnym trendom. - Bo potrafił tym, którzy decydują często o aktualnej, dzisiejszej kulturze powiedzieć "robicie źle", potrafił bronić tego Kościoła, który dzisiaj czasem, jeszcze niektórzy nazywają toruńskim Kościołem, on szanował zwykłego, prostego człowieka - powiedział biskup Mering.

Kaplica święceń prymasa

W uroczystości w katedrze włocławskiej uczestniczyły władze samorządowe miasta, kapłani, młodzież ze szkół imienia kardynała Wyszyńskiego. Portret Prymasa Tysiąclecia do kaplicy jego święceń w katedrze włocławskiej ufundowały władze Stowarzyszenia Civitas Christiana

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu liceum we Włocławku wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk biskup Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził 23. urodziny.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zapoczątkował 29 maja 1989 r. Jan Paweł II. Etap diecezjalny procesu zakończył się 6 lutego 2001 r. Papież Franciszek 18 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 grudnia 2017 r. zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej