X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trzy wartości kardynała Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 17:00
W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy świętej i poświęcił portret kardynała w kaplicy święceń Prymasa.
Audio
  • Biskup włocławski: brak w polskim kościele męża, który ma odwagę (IAR)
  • Biskup Mering: Stefan Wyszyński potrafił powiedzieć: "robicie źle"
  • Wiesław Mering: kardynał troszczył się o rodzinę (IAR)
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w Kielcach
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w KielcachFoto: NAC

Biskup Wiesław Mering powiedział Polskiemu Radiu, że kardynał Stefan Wyszyński obok Kościoła i Ojczyzny cenił wartość rodziny.

- Przecież jedno z haseł Wielkiej Nowenny, przez którą przeprowadzał nasz naród to była rodzina silna, ale kim - Bogiem - mówił duchowny. Podkreślił, że podstawą silnej i trwałej rodziny jest wiara i wartości, które symbolizuje chrześcijaństwo. 

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] 3 sierpnia - podwójna rocznica kard. Stefana Wyszyńskiego

"Niezastąpiony pasterz"

Biskup włocławski powiedział rónież, że Prymas Tysiąclecia był niezastąpionym pasterzem.

- W polskim Kościele taki wielki brak męża, który ma odwagę, nie boi się, który gotów jest bronić Kościoła, jego praw, jego nauki i który równocześnie całą siłą kocha naród i w tym narodzie to, co jest jego podstawą podstawową strukturą, czyli rodziny - zaznaczył bp Wiesław Mering.

Czytaj więcej
wyszyński 1200 pap.jpg
Jan Żaryn: Stefan Wyszyński powstrzymał komunistyczny projekt inwazji ateizmu

Zwrócił uwagę, że marginalizuje się nauczanie Prymasa Wyszyńskiego, ponieważ sprzeciwia się współczesnym trendom. - Bo potrafił tym, którzy decydują często o aktualnej, dzisiejszej kulturze powiedzieć "robicie źle", potrafił bronić tego Kościoła, który dzisiaj czasem, jeszcze niektórzy nazywają toruńskim Kościołem, on szanował zwykłego, prostego człowieka - powiedział biskup Mering.

Kaplica święceń prymasa

W uroczystości w katedrze włocławskiej uczestniczyły władze samorządowe miasta, kapłani, młodzież ze szkół imienia kardynała Wyszyńskiego. Portret Prymasa Tysiąclecia do kaplicy jego święceń w katedrze włocławskiej ufundowały władze Stowarzyszenia Civitas Christiana

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu liceum we Włocławku wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk biskup Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził 23. urodziny.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zapoczątkował 29 maja 1989 r. Jan Paweł II. Etap diecezjalny procesu zakończył się 6 lutego 2001 r. Papież Franciszek 18 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 grudnia 2017 r. zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń