more_horiz
Wiadomości

6. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Kard. Dziwisz: w trudnym czasie papież uczy zwracać się do Boga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:32
- Św. Jan Paweł II towarzyszy nam także w trudnym czasie epidemii - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Krakowie Łagiewnikach w poniedziałek w szóstą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zaapelował też o solidarną pomoc dla wszystkich oczekujących wsparcia. 27 kwietnia 2014 r. Franciszek kanonizował błogosławionego Jana Pawła II.
Msza święta kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII
Msza święta kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIIIFoto: twitter.com / Episkopat News

W wygłoszonej w dniu rocznicy homilii wieloletni papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że św. Jan Paweł II towarzyszy nam w trudnym czasie epidemii i sam – według kardynała – żył w niełatwych czasach, zmagał się z przeciwnościami.

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Kard. Dziwisz: w ranach Chrystusa jest nasze uzdrowienie

- Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga. Powinniśmy zwracać się do Boga - naszego Stwórcy, Zbawiciela i Pana. Przecież w Jego ręku nasza teraźniejszość i przyszłość, i cała nasza wieczność. W ranach Chrystusa zmartwychwstałego nasze uzdrowienie - mówił krakowski metropolita senior w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kardynał Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

Jak zaznaczył, Jan Paweł II na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał nas do wypłynięcia na głębię takiej wiary, nadziei i miłości. - Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy - zaapelował kardynał Stanisław Dziwisz.

"Właśnie papieżowi zawdzięczamy odzyskaną wolność"

W wygłoszonej z w dniu rocznicy homilii wieloletni papieski sekretarz ocenił, że długi i pod wieloma względami niezwykły pontyfikat Jana Pawła II naznaczył życie współczesnego Kościoła, a także wpłynął na los wielu narodów, zwłaszcza - jak mówił kardynał - w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego. - Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra - mówił kard. Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kard. Dziwisz wezwał do modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie pandemii

Przypominając kanonizację papieża Polaka podkreślił, że miłość nadaje sens wszystkiemu i powinna być fundamentem naszej służby - niezależnie od tego, jakie jest nasze życiowe powołanie, kim jesteśmy i gdzie jesteśmy.

Zdaniem krakowskiego metropolity seniora powracanie do dat i wydarzeń związanych z Janem Pawłem II pomaga nam w uświadamianiu sobie wielkości otrzymanego daru (w postaci Jana Pawła II ) oraz zachęca nas do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa papieża Polaka.

papież 663.jpg
Szósta rocznica wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze

100. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci

Kardynał przypomniał, że w tym roku wspominamy setną rocznicę urodzin papieża, a także 15. rocznicę jego śmierci. Wspominając rocznicę kanonizacji, a także wcześniejszą beatyfikację, której dokonał Benedykt XVI, kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że to wszystko dokonało się na naszych oczach. - Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków - zaznaczył.

Wieloletni papieski sekretarz podkreślił także, że cała codzienna służba Jana Pawła II była nieustannym głoszeniem dobrej nowiny i umacnianiem ludzi w wierze. - Głębia wiary, żar serca Jana Pawła II rozmiłowanego w Bogu, podejmowana przez niego codzienna służba przetrwała jego śmierć, bo przecież nadal i głęboko jest obecny w życiu dzisiejszego Kościoła, inspirując swoim nauczaniem i swoją świętością miliony uczniów Chrystusa na całym świecie - mówił kard. Dziwisz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Uczył nas zawierzenia Maryi". Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

W homilii wskazał też m.in. że to przede wszystkim słowo Boże pomaga zrozumieć osobowość i służbę papieża Polaka. W tym kontekście kardynał przywołał fragment ewangelicznej narracji o spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z Szymonem Piotrem, któremu chciał powierzyć troskę o los rodzącego się Kościoła. - Podobną rozmowę Chrystus chce przeprowadzić z każdą i każdym z nas, należących do jego Kościoła, bo przecież nam wszystkim, Jego uczennicom i uczniom, wyznacza zadanie w Kościele, w społeczeństwie, w rodzinie. Niezależnie od tego, jakie jest nasze życiowe powołanie, niezależnie od tego, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, co robimy - fundamentem naszej służby powinna być miłość. Ona nadaje sens wszystkiemu - mówił.

jmo

Zobacz także

Zobacz także