X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Świat w Powiększeniu". Znaczenie świątyni Hagia Sophia na przestrzeni dziejów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 20:11
- Hagia Sophia jest dla chrześcijaństwa wschodniego świątynią szczególną, podobnie jak w chrześcijaństwie zachodnim takim symbolem jest Bazylika Św. Piotra. Hagia Sophia łączy dostojeństwo Imperium Bizantyjskiego z prawosławiem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, znawca wschodniego chrześcijaństwa (UW). Gościem audycji była również Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Wierni na oficjalnym otwarciu Hagia Sophia
Wierni na oficjalnym otwarciu Hagia SophiaFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

W świątyni Hagia Sophia odbyły się pierwsze uroczystości, odkąd znów powróciła do statusu świątyni. - Kościół Mądrości Bożej jest dla chrześcijaństwa wschodniego świątynią szczególną, podobnie jak w chrześcijaństwie zachodnim takim symbolem jest Bazylika Św. Piotra. Hagia Sophia łączy dostojeństwo Imperium Bizantyjskiego z prawosławiem. To najważniejszy architektoniczny i instytucjonalny symbol chrześcijaństwa wschodniego - podkreślił prof. Hieronim Grala.

Hagia Sophia 1200.jpg
Pierwsze modły w Hagia Sophia. Najsłynniejszy zabytek Turcji od dzisiaj jest już oficjalnie meczetem

- Dysponujemy materiałem pokazującym jak ważna to była świątynia na przestrzeni dziejów. To szczególny przybytek, bo łączy tradycję trzech obrządków. Jest to główna świątynia prawosławia, a przed 500 laty czynny meczet. Była to także miejsce koronacji cesarzy rzymskich obrządku wschodniego, tam też miało miejsce wspólne nabożeństwo katolików i prawosławnych. Cywilizacja bizantyjska to także część naszej kultury - podkreślił.

Posłuchaj
25:28 PR24_MPLS 2020_07_24-19-33-12.mp3 Goście audycji o znaczeniu świątyni Hagia Sophia (Świat w Powiększeniu/PR24)

"Modlitwa na pokaz"

Olga Doleśniak-Harczuk mówiła o pierwszych po wieloletniej przerwie uroczystościach w Hagia Sophia.Problemem organizacyjnym było przystosowanie Hagia Sophia do potrzeb meczetu. Zastosowano kremowe zasłony, wyglądające jak żagle. Teraz jest turkusowo-zielonkawa barwa, która jest bardzo krytykowana - przyznała.

Czytaj także:

- Modlił się już tam prezydent Erdogan, którą określono już jako modlitwę na pokaz wobec świata zachodniego. Szacunki podają, że modliło się tam w piątek ok 100 tys. osób, ale trudno oszacować prawdziwą liczbę. Było dużo Turków i innych narodowości i był to bardzo gorący dzień. Modlitwy i uroczystości trwały ponad 4 godziny i trzeba przyznać, że tłum zniósł je bardzo cierpliwie. Nie było żadnych zamieszek. Na pewno wiele osób oglądało jeszcze transmisję w domach - podkreśliła rozmówczyni.

W audycji również sytuacja polityczna w Turcji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: prof. Hieronim Grala (UW), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 04:02
Najsłynniejszy zabytek Stambułu, Hagia Sophia, nie będzie już muzeum, ale meczetem. Decyzję ogłosił turecki prezydent. Wszystko po tym, jak turecki sąd anulował status muzeum, jaki posiadała budowla. Wcześniejsze zapowiedzi ponownego przekształcenia budynku w meczet spotkały się z ostrą krytyką religijnych przywódców z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hagia Sophia przekształcona w meczet. Światowa Rada Kościołów: żal i konsternacja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 23:20
Tymczasowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Ioan Sauca w piśmie do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wyraził "żal i konsternację" z powodu decyzji o przekształceniu świątyni Hagia Sophia z muzeum w meczet - poinformowała w sobotę agencja AP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijna krytyka Turcji za przekształcenie Hagii Sophii w meczet

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:44
Unijni ministrowie spraw zagranicznych potępili Turcję za decyzję o przekształceniu Hagii Sophii z muzeum w meczet. Ministrowie 27 krajów na spotkaniu w Brukseli wezwali też władze w Ankarze do wycofania się z tej decyzji.
rozwiń zwiń