Emerytury byłych funkcjonariuszy służb PRL. Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zajmie się dziś (o 10:00) tzw. ustawą dezubekizacyjną. Chodzi o zasady obniżania emerytur byłych funkcjonariuszy służb PRL. W lutym sędziowie Sądu Najwyższego uznali sprawę za skomplikowaną na tyle, że przekazali ją do rozpatrzenia powiększonemu, siedmioosobowemu składowi sędziowskiemu. Przewodniczącym 7-osobowego składu sędziowskiego będzie Józef Iwulski, były żołnierz Wojskowej Służby Wewnętrznej, który w stanie wojennym uczestniczył w składach sędziowskich, które skazywały działaczy opozycji demokratycznej.

2020-09-16, 06:00

Emerytury byłych funkcjonariuszy służb PRL. Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną
Siedziba Sądu Najwyższego. Foto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski, SN zajmuje się sprawą na wniosek Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który wyraził wątpliwości co do kryterium "pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa".

Posłuchaj

Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną - 1 (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Zapytał, czy zostaje ono spełnione "w przypadku formalnej przynależności do służb", czy też powinno być ono oceniane "na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka służących reżimowi komunistycznemu".

Powiązany Artykuł

iwulski pap 1200.jpg
Sędzia Iwulski będzie orzekał ws. dezubekizacji w SN. To on skazywał opozycjonistów w PRL

"Możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi reakcjami"

Jak dodał sędzia Aleksander Stępkowski, decyzja Sądu Najwyższego może spowodować szereg konsekwencji dla decyzji sądów, które zajmują się podobnymi sprawami. Jak określił, "może zaistnieć nowa sytuacja i możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi reakcjami".

Posłuchaj

Sąd Najwyższy zajmie się tzw. ustawą dezubekizacyjną - 2 (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Przypomniał, że wiele analogicznych spraw jest obecnie zawieszonych w oczekiwaniu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, dlatego orzeczenie Sądu Najwyższego może być impulsem do podejmowania decyzji przez sądy zajmujące się tego typu sprawami. "Sądy będą decydowały czy dalej czekają na decyzję TK, czy na podstawie tych rozstrzygnięć będą procedowały, jeśli chodzi o sposób wykładni tych przepisów ustawy".

REKLAMA

Czytaj także:

Do tej pory Sąd Najwyższy czekał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który również zajmuje się ustawą dezubekizacyjną, badając zgodność jej przepisów z konstytucją. Wciąż jednak nie wydał wyroku. Ostatnia rozprawa, zaplanowana na 11 września, została przesunięta na 6 października.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej