Prezydent: najpierw równowaga emisyjna, neutralność klimatyczna później

2021-04-22, 20:12

Prezydent: najpierw równowaga emisyjna, neutralność klimatyczna później
Andrzej Duda. Foto: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że podstawowym celem klimatycznym dla Polski jest równowaga emisyjna. Jednocześnie prezydent zaznacza, że w obecnej sytuacji nie odważy się zadeklarować szybkiego terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej przez nasz kraj. Cel Unii Europejskiej to zeroemisyjność do 2050 roku.

Tuż przed rozpoczęciem międzynarodowego szczytu klimatycznego Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z dziennikarzami. Jak podkreślał, Polska stale ogranicza emisje gazów cieplarnianych, ale należy też dostrzegać uzależnienie naszej energetyki od węgla.

- Chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, w taki sposób, w jaki to jest dzisiaj dla nas dostępne. Choć zakładamy, że będzie to w istotnym stopniu etap przejściowy. To nie jest tak, że my tylko o tym mówimy, to się w tej chwili u nas dzieje. Myślę, że to jest widoczne - powiedział prezydent.


Posłuchaj

Andrzej Duda o ograniczaniu emisji (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

shutterstock andrzej duda free 1200.jpg
Prezydent: energetyka odnawialna jest niestabilna, alternatywą jest atom

Sprawiedliwa transformacja 

Andrzej Duda argumentował, że konieczna jest sprawiedliwa transformacja uwzględniająca uwarunkowania społeczne. Według prezydenta docelowym modelem dla Polski jest energia wytwarzana w dużej mierze przez elektrownie atomowe.

Czytaj także:

- Dzisiaj już jesteśmy na etapie gospodarczego porozumienia z USA, jeżeli chodzi o współpracę i wykorzystanie w przyszłości energii atomowej w naszym kraju właśnie do produkcji energii. Chcemy to zrealizować, a w międzyczasie chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, chociażby poprzez przejściowe przechodzenie z wytwarzania energii z węgla na wytwarzanie energii z gazu - mówił.


Posłuchaj

Andrzej Duda o energetycznej transformacji do atomu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Odnawialne źródła energii

Powiązany Artykuł

kurtyka 12.jpg
Michał Kurtyka: w ciągu roku zrobiliśmy ogromny postęp w kwestii transformacji energetyki

Jako inwestycje kluczowe dla rozwoju energetyki gazowej Andrzej Duda wskazał budowę rurociągu Baltic Pipe, stworzenie bloku gazowego w Elektrowni Ostrołęka oraz rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i powstanie drugiego takiego obiektu w Trójmieście.

Prezydent mówił również o rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zaznaczył, do 2030 roku w naszym kraju OZE powinno stanowić ponad 30 procent produkowanej energii.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej