"Wszystkie decyzje były zgodne z prawem". Rzecznik rządu reaguje na zawiadomienia NIK ws. wyborów korespondencyjnych

"Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w całości podtrzymuje stanowisko w sprawie wyborów korespondencyjnych" - oświadczył na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że działania w zakresie wydanych decyzji były podejmowane zgodnie z prawem.

2021-05-25, 16:17

"Wszystkie decyzje były zgodne z prawem". Rzecznik rządu reaguje na zawiadomienia NIK ws. wyborów korespondencyjnych
Piotr Müller. Foto: Krystian Maj / KPRM / flickr.com

Minister Müller przypomniał stanowisko Kancelarii Premiera w sprawie wyborów korespondencyjnych, które przed dwoma tygodniami opublikowało Centrum Informacyjne Rządu. CIR zapewniało wtedy, że decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania były zgodne z prawem, a premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji. W oświadczeniu powołano się na ekspertyzy prawne, którymi dysponuje KPRM.

Powiązany Artykuł

twitter piotr muller free Piotr Müller free 663.jpg
Rzecznik rządu o raporcie NIK: zarzuty wobec Poczty Polskiej i PWPW nie mają uzasadnienia w stanie prawnym

"Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP, a ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie" - czytamy w stanowisku. CIR podkreśliło, że premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. "Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone - seniorom, osobom z niepełnosprawnościami - a także przebywającym w izolacji" - głosi stanowisko CIR. Rząd opublikował także sześć opinii i ekspertyz prawnych, wskazujących na praworządność działań w nadzwyczajnych warunkach pandemii.

- Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem - powiedział we wtorek rzecznik rządu.

Zawiadomienie do prokuratury

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli skierowała dziś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka i ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Zawiadomienie dotyczy przygotowań do przeprowadzenia w warunkach pandemii wyborów prezydenckich w maju ubiegłego roku.

Na wtorkowej konferencji NIK podano, że do Izby nie wpłynęło stanowisko MSWiA ws. wyborów planowanych na 10 maja ub. roku.

Powiązany Artykuł

Henryk Domański 1200.jpg
Odbiór społeczny raportu NIK. Prof. Domański: pada pytanie czy mamy do czynienia z intencją osobistą

- W związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego chcę państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - oświadczył we wtorek Banaś.

REKLAMA

Posłuchaj

NIK złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji wyborów korespondencyjnych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Raport NIK

Szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawił w połowie maja raport. Raport dotyczy organizacji wyborów na prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych. Ustawa weszła w życie 9 maja, wcześniej jednak wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.

Czytaj również:

Wybory jednak nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej