XVIII Konkurs Chopinowski. Piotr Gliński: wygrają więzi międzyludzkie

- Przede wszystkim wygra Chopin, kultura i to, co jest najważniejsze, czyli więzi międzyludzkie, to, co jest sensem naszego życia, co jest najważniejsze, także najważniejsze dla polskiej tożsamości - powiedział przed rozpoczęciem Konkursu Chopinowskiego minister kultury Piotr Gliński. Patronat nad konkursem objął prezydent RP, który ufundował też dla laureata nagrodę w wysokości 40 tys. euro. 

2021-09-30, 15:11

XVIII Konkurs Chopinowski. Piotr Gliński: wygrają więzi międzyludzkie
Piotr Gliński. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Drodzy państwo, mamy święto. Można powiedzieć, że świętujemy po raz drugi, bo w zeszłym roku się nie udało, ale byliśmy przygotowani i w tym roku konkurs się odbędzie - powiedział Piotr Gliński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Najcenniejsza polska marka

Jak dodał, "to święto Polski, ale i całego świata".

Powiązany Artykuł

XVIII Konkurs Chopinowski 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje, relacje i serwis multimedialny

- Chopin jest wizytówką naszego kraju na całym świecie, jest marką międzynarodową, najdroższą polską marką, podobno wycenia się Chopina na 3 miliardy złotych - zwrócił uwagę i dodał, że jego zdaniem, to znacznie za mało.

Posłuchaj

Piotr Gliński: Chopin jest marką międzynarodową (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Moim zdaniem, to wartość niewyrażalna, dlatego cieszymy się, że konkurs się odbędzie - tłumaczył.

REKLAMA

Opieka resortu zdrowia

Poinformował, że przygotowania do konkursu przebiegały sprawnie i konkurs odbędzie się, mimo pandemii. - Mamy też zapewnioną opiekę Ministerstwa Zdrowia - poinformował.

- Budżet konkursu to 20 mln zł, ale wydatków jest znacznie więcej. 12 mln zł z tego, to dotacja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z czego jesteśmy dumni - podał.

Powiązany Artykuł

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Mówił o międzynarodowej rywalizacji, ale jak dodał, "przede wszystkim wygra Chopin, kultura i to, co jest najważniejsze, czyli więzi międzyludzkie, to, co jest sensem naszego życia, co jest najważniejsze, także najważniejsze dla polskiej tożsamości".

Od pierwszego konkursu

Prezydencki minister Wojciech Kolarski ocenił, że patronat Andrzeja Dudy nad konkursem pokazuje, że jest to wydarzenie o charakterze państwowym, niezwykle ważne dla polskiej kultury.

Wskazał, że patronat prezydenta nad konkursem "ma swoją długą tradycję".

Czytaj także:

- Można powiedzieć, że ta tradycja sięga początków konkursu. To prof. Jerzy Żurawlew zwrócił się do prezydenta Ignacego Mościckiego, aby swoim patronatem podkreślił znaczenie pierwszego konkursu w 1927 roku, i tak się stało - przypomniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

- Od tego momentu patronat prezydencki pokazuje, że to jest wydarzenie o charakterze państwowym, niezwykle ważne dla polskiej kultury, ale wydarzenie, które poprzez patronat, jest wyrazem doniosłości i znaczenia dla nas wszystkich - powiedział Kolarski.

Wyjątkowy patronat

Powiązany Artykuł

Muzyka Chopina 1200.jpg
Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Minister poinformował, że "w tym roku z uwagi na trwające obchody 100-lecia odzyskania niepodległości ten patronat ma również szczególny charakter".

REKLAMA

- To jest Narodowy Patronat Prezydenta RP w 100-lecie odzyskania niepodległości - wskazał Kolarski.

Posłuchaj

Dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener o koncercie inauguracyjnym (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty



Przekazał, że prezydent ufundował dla zdobywcy pierwszej nagrody w konkursie "nagrodę pieniężną w wysokości 40 tys. euro". Jak mówił, "to też wyjątkowe znaczenie tej nagrody, bo to jest jedyna nagroda pieniężna ufundowana przez prezydenta RP".

Powrót do korzeni

Wojciech Kolarski wskazał, że prezydent razem z pierwszą damą będą gościć laureatów konkursu oraz członków jury w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

- W miejscu, w którym 24 lutego 1818 roku podczas charytatywnego koncertu organizowanego w ówczesnym Pałacu Radziwiłłowskim przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, swój pierwszy koncert publiczny zagrał młody Fryderyk Chopin. Myślę, że będzie to dla młodych pianistów, laureatów konkursu, wyjątkowe wydarzenie. Będą w tym miejscu, gdzie rozpoczęła się wielka kariera, gdzie rozbłysła gwiazda Fryderyka Chopina - podkreślił Kolarski.

Powiązany Artykuł

Seong-Jin Cho 1200.JPG
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny XVIII Konkursu Chopinowskiego

Losowanie kolejności

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa od 2 do 23 października 2021 r. Do udziału zakwalifikowało się 87 pianistów. Polacy zakwalifikowani w drodze eliminacji to Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę. 

Przesłuchania rozpoczną się 3 października. Jako pierwsza wystąpi Xuanyi Mao z Chin.

REKLAMA

Posłuchaj

Przewodnicząca jury prof. Katarzyna Popowa-Zydroń o dużym zainteresowaniu konkursem (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty



- Przesłuchania rozpoczną się w porządku alfabetycznym, rozpoczną się jednak od litery wylosowanej podczas konferencji prasowej - wyjaśnił rzecznik prasowy konkursu Aleksander Laskowski.

Z maszyny losującej z 1966 r., którą wprawił w ruch dyrektor konkursu Artur Szklener, wicepremier i minister kultury Glińskiej wylosował literę "M".

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej