more_horiz
Wiadomości

"Nie zostanie zamknięta". Eurodeputowana zapewnia pracowników kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:59
Anna Zalewska powiedziała, że trzeba ludziom jasno powiedzieć, iż kopalnia Turów nie zostanie zamknięta i mogą być spokojni o swoje miejsca pracy oraz przyszłość. Jej zdaniem to m.in. działania ekologów doprowadziły do niepokoju społecznego.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PAP/Marcin Obara

Anna Zalewska jest eurodeputowaną Prawa i Sprawiedliwości wybraną z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Angażowała się m.in. z zebranie kilkudziesięciu tysięcy podpisów pod petycją do unijnych władz w sprawie dalszej pracy kopalni.

Czytaj także:
Kopalnia Turów 1200 .jpg
Wiceszef MSZ: na ten moment nie widzimy sensu dalszych negocjacji z Czechami ws. Turowa

- Obecnie ludziom po obu stronach granicy trzeba jasno powiedzieć, że kopalnia Turów nie zostanie zamknięta i niech będą spokojni o swoje miejsca pracy oraz przyszłość - powiedziała Anna Zalewska.

Polityk dodała, że decyzja TSUE jest niemożliwa do wykonania, ponieważ wynika z pozatraktatowych norm prawnych, dlatego też - w jej ocenie - Polsce nie mogą grozić kary finansowe za utrzymywanie wydobycia węgla w kopalni Turów.

Według europoseł sprawa kopalni Turów to próby działania różnych osób i organizacji na szkodę zarówno naszego państwa, jak i mieszkańców pogranicza, związanych z przemysłem wydobywczym oraz energetyką.

Czytaj także:

Winni ekolodzy?

- Ta sprawa pokazała ludziom, jak działa sama Unia Europejska, jak działa Greenpeace i inne ekologiczne organizacje, które od wielu lat są mocno zaangażowane w sprawę i próbę zamykania kopalni Turów - mówiła Anna Zalewska.

Czytaj także:
shutterstock turów free 1200 (1).jpg
Jak wybory w Czechach wpłyną na negocjacje ws. Turowa? Analityk PISM odpowiada

Rozmówczyni podkreśliła, że oczywiście jest plan wieloletni, zakładający dojście do tego, że kopalnia przestanie działać, ale na pewno nie można go zmieniać i działać za szybko, ponieważ powodowałoby to ogromne straty gospodarcze, społeczne, środowiskowe.

- Widząc to, co się dzieje na świecie, jak zaczyna brakować energii, należy się też zastanowić, czy ten mix energetyczny, który mamy, jest najlepszy. Czy nie warto go zweryfikować i się zastanowić, jak go zmienić i czy nie zwiększyć w ogóle udziału węgla w tym mixie - powiedziała europoseł.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił dwa tygodnie temu, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem