more_horiz
Wiadomości

"Wielka dama polskiej sceny". Prezydent i minister kultury żegnają Barbarę Krafftównę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 12:50
W mediach społecznościowych prezydent oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego zamieścili wpisy, w których wspominają zmarłą Barbarę Krafftównę. "Dziś ze smutkiem przyjąłem wiadomość o Jej odejściu. Pozostaje w swoich kreacjach. R.I.P." - napisał Andrzej Duda. Piotr Gliński napisał z kolei: "(...) Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. (...) Niech spoczywa w pokoju!".
Piotr Gliński: Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. Niech spoczywa w pokoju
Piotr Gliński: "Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. Niech spoczywa w pokoju!"Foto: PAP/Piotr Nowak

We wpisie na Twitterze prezydent zacytował zmarłą artystkę: "Jestem bardzo chciwa i głodna wszelkich radości (…) W końcu śmiechem da się zabliźnić rany" i dodał, że "tak mówiła i żyła Wielka Dama polskiej sceny". Andrzej Duda podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o jej odejściu.

Swój żal wyraził także wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podkreślił smutek z powodu śmierci Barbary Krafftówny i przypomniał, że w 2019 roku nagrodził ją za całokształt dokonań artystycznych.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Barbary Krafftówny, niezapomnianej Felicji z »Jak być kochaną«, znakomitej aktorki, która mimo trudnych osobistych doświadczeń do końca zachowała pogodę ducha, uśmiech i niepowtarzalny urok" - napisał wicepremier. 

"W 2019 r. miałem wielką przyjemność przekazać Pani Barbarze nagrodę ministra za całokształt dokonań artystycznych. Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. Niech spoczywa w pokoju!" - dodał szef resortu kultury.

ZASP podał w niedzielę, że Barbara Krafftówna "pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy". Aktorka miała 93 lata.

Posłuchaj
00:34 11516424_1.mp3 Prezes Polskiego Radia RDC Tadeusz Deszkiewicz wspomina Barbarę Krafftównę (IAR)

Barbara Krafftówna - rys biograficzny

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studiu Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym. Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea". W kolejnych latach grała między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i warszawskich teatrach: Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. Występowała także w kabaretach: Pod Egidą i Starszych Panów.

Popularność przyniosły jej role: Honoraty w serialu "Czterej pancerni i pies" i pani Makowieckiej w "Przygodach pana Michała". Zagrała w wielu filmach, między innymi Stefkę w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy oraz Felicję w "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa. Występowała także w filmach Kazimierza Kutza, Janusza Kondratiuka i Stanisława Barei.

Posłuchaj
00:20 11516289_1.mp3 Jan Englert wspomina Barbarę Krafftównę (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem