Obniżenie cen prądu i rozwój przemysłu. Jest model finansowania elektrowni jądrowej w Polsce

Rząd przyjmie taki model finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, który umożliwi obniżenie cen prądu dla odbiorców i będzie sprzyjał rozwojowi przemysłu. Poinformował o tym na konferencji Europower Paweł Pytlarczyk z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

2022-11-08, 17:28

Obniżenie cen prądu i rozwój przemysłu. Jest model finansowania elektrowni jądrowej w Polsce
MKiŚ o modelu finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Foto: Shutterstock/Thorsten Schier

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza z nich ma powstać w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse. Obiekt powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Zastępca dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w resorcie klimatu Paweł Pytlarczyk podkreślił, że energetyka jądrowa ma służyć obniżeniu rachunków za prąd. - Przyjęty będzie model finansowy, który umożliwi ustabilizowanie i obniżenie cen prądu dla odbiorców końcowych. Taki jest warunek wdrożenia energetyki jądrowej - wskazał.

Koszt 90-100 miliardów złotych

Paweł Pytlarczyk dodał, że wciąż trwają prace nad wyborem finansowania przedsięwzięcia, analizowane są różne modele. Zaznaczył, że chodzi o wypracowanie takiego wariantu, który będzie też korzystny dla polskiej gospodarki i sprzyjający rozwojowi przemysłu.

Posłuchaj

MKiŚ o modelu finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego sięgnie 90-100 miliardów złotych, a pierwszy reaktor ma rozpocząć działanie w roku 2033.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz: Piotr Naimski w Programie 3 Polskiego Radia

dn/IAR/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej