more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe wyrzutnie Patriot w Polsce. Szef MON: Niemcy potwierdzają gotowość

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 17:35
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy potwierdzili chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką zaznaczył, że "do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować".
Szef MON: minister obrony Niemiec potwierdza gotowość przysłania Patriotów
Szef MON: minister obrony Niemiec potwierdza gotowość przysłania PatriotówFoto: MARTIN DIVISEK/PAP/EPA

"Jestem po rozmowie z Ch.Lambrecht. Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą" - napisał Mariusz Błaszczak w poniedziałek na Twitterze. "Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką" - dodał szef resortu obrony.

Minister Christine Lambrecht potwierdziła tę wiadomość na Twitterze. Poinformowała również, że niemieckie myśliwce Eurofighter będą pomagały ochraniać przestrzeń powietrzną nad Polską. Jak dodała, szczegóły porozumienia są obecnie ustalane przez ekspertów z obu stron. "Polska jest naszym przyjacielem, sojusznikiem i jako sąsiad Ukrainy jest szczególnie zagrożona" - napisała Christine Lambrecht.

Patrioty dla Polski

Wcześniej w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Rheinische Post" szefowa niemieckiego ministerstwa obrony poinformowała, że Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwrakietowej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. To konsekwencja wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich.

Niemiecka minister obrony oceniła, że po wydarzeniach przy granicy z Ukrainą powinien zostać wzmocniony nadzór przestrzeni powietrznej w Polsce i na Słowacji. - Chcemy zwiększyć kontrolę nad terytoriami państw NATO, które graniczą z Ukrainą - powiedziała.

Z kolei po eksplozji w Przewodowie kanclerz Olaf Scholz zaoferował wzmocnienie myśliwcami Eurofighter sił patrolujących polską przestrzeń powietrzną.

Czytaj także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PAP//IAR

Zobacz także

Zobacz także