Stanowczy sprzeciw wobec ataków na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. Jest stanowisko Rady Mediów Narodowych
Rada Mediów Narodowych wydała stanowisko w sprawie agresji wobec mediów publicznych. Rada podkreśla w nim, że "w ostatnich tygodniach, na skutek działań polityków opozycji oraz zaangażowanych po ich stronie mediów, nasiliły się ataki na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. Mają one charakter gróźb karalnych, zastraszania, zniewag i aktów niszczenia mienia".
2023-03-23, 16:23
Rada Mediów Narodowych dodaje, że "jest to świadoma próba ograniczenia konstytucyjnej zasady wolności słowa i podważenia fundamentów państwa demokratycznego. Warto zauważyć, że oprócz motywów politycznych, znaczną rolę grają tu interesy biznesowe części mediów komercyjnych, dla których media publiczne są konkurentem".
RMN wyraziła stanowczy sprzeciw wobec tych działań oraz wezwała organy państwa do ścigania każdego przypadku napaści na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. "Oczekujemy też stanowczej reakcji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji konstytucyjnie odpowiedzialnej za kształt i jakość polskiego rynku mediów elektronicznych" - napisano w komunikacie.
Krzysztof Czabański o agresji wobec mediów publicznych
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że jest to element gry politycznej. - Ważne, żeby politycy opozycyjni przestali zniesławiać media publiczne, nazywać dziennikarzy funkcjonariuszami i obrzucać zniewagami pracowników mediów publicznych - wyjaśniał. Jak dodał, zmieniłoby to klimat w życiu publicznym. - Niestety nie jest wykluczone, że zażarta walka polityczna będzie powodować to, że ten język nie odejdzie do lamusa - powiedział.
Posłuchaj
REKLAMA
Krzysztof Czabański zaznaczył, że oprócz motywów politycznych, znaczną rolę odgrywają tu interesy biznesowe części mediów komercyjnych, dla których media publiczne są konkurentem. Podkreślił, że trwa zażarta walka biznesowa między różnymi grupami medialnymi o pozycję na nowym rynku medialnym.
- W tej sytuacji silne media publiczne są dużą konkurencją i w pewnym sensie przeszkodą dla mediów komercyjnych, ponieważ przeszkadzają w zarabianiu dużych pieniędzy. Stąd media komercyjne mają dodatkowy argument, żeby przyłączyć się do hejtu wobec mediów publicznych - powiedział przewodniczący RMN.
Posłuchaj
Krzysztof Czabański zaznaczył, że liczy na stanowczą reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że KRRiT poczuje się zobligowana i podejmie skuteczne działania przeciwdziałające tym najbardziej skrajnym i nieodpowiedzialnym, a wręcz patologicznym zachowaniom, które głównie mają miejsce w internecie, czyli przestrzeni elektronicznej, która podlega Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - podkreślił.
Posłuchaj
Rada Mediów Narodowych przekazała słowa wsparcia i solidarności wszystkim dziennikarzom i pracownikom mediów publicznych. Jednocześnie Rada podziękowała za ich rzetelną pracę i wierność misji.
- Sachajko o wyroku ws. zabójstwa Adamowicza: oczekuję przeprosin od polityków, którzy oskarżali TVP Info
- "Media III RP próbują wykorzystać każdą śmierć". Jaki o wyroku ws. zabójstwa prezydenta Gdańska
- Stanisław Wróbel: nie zauważyłem, by Stefan Wilmont sięgał po jakiekolwiek media
dz/mg/IAR
REKLAMA