Grodzki blokuje uchwały ws. reparacji i Jana Pawła II. To nie pierwszy taki przypadek
Prawo i Sprawiedliwość apeluje, by Senat zajął się dwoma projektami uchwał - w sprawie odszkodowań od Niemiec oraz obrony dobrego imienia papieża Jana Pawła II. To nie pierwsza sytuacja, kiedy Senat blokuje ważne dla państwa inicjatywy. Przypominamy poprzednie.
2023-03-29, 11:45
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przypomniał, że Senat już 26 października 2022 r. przerwał prace nad uchwałą "wspierającą działania polskiego rządu w sprawie uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia za szkody uczynione w czasie II wojny światowej".
To nie pierwszy raz, kiedy Senat pod przewodnictwem Tomasza Grodzkiego blokuje istotne dla państwa uchwały. Warto w tym miejscu przypomnieć pozostałe "dokonania" izby wyższej.
1. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Senat blokuje
Sejm 13 stycznia 2023 r. uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Według autorów nowelizacja miała wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił wówczas, że izba powinna przyjąć szereg poprawek do ustawy. - Rozpoczęliśmy pracę nad uczynieniem tej ustawy lepszą - mówił.
REKLAMA
- Postawa Tomasza Grodzkiego pokazała, że Senat opóźnia przyjęcie ważnych i potrzebnych ustaw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Sylwester Tułajew (PiS).
2. "Afera kopertowa" z udziałem Grodzkiego. Blokują Senat i immunitet
Głośną i bulwersującą opinię publiczną sprawą było śledztwo ws. korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo w okresie, kiedy placówką kierował prof. Tomasz Grodzki.
Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich w zamian za świadczenie usług medycznych.
Marszałek Senatu relacje świadków nazywa "pomówieniami" i zasłania się immunitetem. Senat niejako kontynuuje jego linię i opóźnia lub blokuje sprawę - w maju 2022 r. senatorowie zagłosowali za pozostawieniem immunitetu marszałkowi.
REKLAMA
Portal Niezależna.pl uruchomił specjalny licznik Grodzkiego - dziś, 29 marca, wskazuje już 738 dni - tyle czasu marszałek Grodzki chowa się za immunitetem, gdy prokuratura chce postawić mu zarzuty.
3. Wsparcie rządu dla Polaków. Senat... blokuje
Kolejna sprawa dotyczy wsparcia dla Polaków ze strony rządu, czyli bonu turystycznego. W połowie czerwca 2020 r. rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi Tomasza Grodzkiego nt. tempa prac Senatu.
- Jestem bardzo zaskoczony stanowiskiem marszałka Grodzkiego, który w bardzo niejednoznaczny sposób mówi o tempie prac nad bonem turystycznym. Ponieważ te środki są pilnie potrzebne w branży turystycznej, zakładam, że Senat sobie w tydzień poradzi w takiej sytuacji - mówił.
Müller ocenił, że jeżeli izba wyższa miałaby pracować nad bonem turystycznym dłużej, to znaczy, że "działania Senatu można by oceniać w kategoriach nie tylko obstrukcji politycznej, ale również obstrukcji gospodarczej".
REKLAMA
Ostatecznie Sejm przyjął poprawki Senatu 15 lipca.
- Senat blokuje uchwały ws. reparacji i w obronie Jana Pawła II? PiS zapowiada następne kroki
- Politycy PO ciągle praktykują "doktrynę Neumanna". Mimo afer bronią kolegów "jak niepodległości"
- Jazda po alkoholu, obraza uczuć, znieważenie. Przypominamy, którzy politycy zasłaniali się immunitetem
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pb
REKLAMA