more_horiz
Wiadomości

Amerykański analityk ostrzega przed powrotem rosyjskich wpływów w Europie. "Nie można lekceważyć możliwości Kremla"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 08:44
- Choć Rosja straciła wiele ze swych wpływów w Europie po agresji na Ukrainę, nie oznacza to, że nie mogą one powrócić w przyszłości - powiedział Raphael S. Cohen, analityk z renomowanego amerykańskiego think tanku RAND Corporation.
Analityk: po inwazji na Ukrainę wpływy rosyjskie w Europie zmalały, ale mogą powrócić w przyszłości. W Europie wciąż działa moskiewski wywiad
Analityk: po inwazji na Ukrainę wpływy rosyjskie w Europie zmalały, ale mogą powrócić w przyszłości. W Europie wciąż działa moskiewski wywiadFoto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

- Rosja z pewnością straciła wiele z jej przedwojennych wpływów w Europie, zarówno z punktu widzenia dyplomacji, ekonomii, wojskowości czy przestrzeni informacyjnej - twierdzi Cohen.

Podkreślił, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę wielu rosyjskich dyplomatów, którzy byli jednocześnie oficerami wywiadu, zostało wydalonych z wielu europejskich krajów. Również w przestrzeni informacyjnej Rosja dużo straciła.

- W związku z radykalnym zwrotem europejskiej opinii publicznej przeciwko Rosji, Kreml stracił wielu przyjaciół na kontynencie, przede wszystkim ze skrajnej prawicy i skrajnej lewicy - podkreśla Cohen. - Wiele z tych związków zostało zachwianych lub wprost zerwanych - dodaje analityk.

- Nawet pomimo wzmożonych wysiłków, aby pozbyć się rosyjskiej obecności, w Europie jest jeszcze z pewnością dużo rosyjskiego wywiadu - podkreśla analityk.  - Kreml wciąż przekupuje ludzi, nawet jeśli niekoniecznie wydaję się oni na to podatni - dodaje.

Rosyjskie wpływy mogą przybierać różne formy

Według Cohena bardzo łatwo jest również ponownie otwierać profile w mediach społecznościowych, które rozpowszechniają fake newsy.

Rosyjskie wpływy mogą przybierać różne formy w różnych krajach, w zależności od istniejących tam stosunków. W jednym miejscu mogą opierać się o rozwiniętą korupcję, w innym korzystać z populistycznej polityki.

Nawet jeśli niektóre społeczeństwa są mniej podatne na rosyjskie wpływy, to przyjmujące różne formy (na przykład dezinformacji) wpływy rosyjskie wciąż mogą być zagrożeniem.

- Możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości kontynuacji stosowania wrogich środków przez Rosję w krajach europejskich - konkluduje Cohen. - Nie lekceważyłbym możliwości Kremla w tym aspekcie - dodaje.

Posłuchaj. Wiceprezes PiS, Antoni Macierewicz

Czytaj też: 

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także