Rafał Bochenek: żaden zagraniczny polityk nie ma prawa decydować, kto w Polsce będzie sprawować władzę

- Polacy mają prawo do suwerennych decyzji. Żaden inny zagraniczny polityk nie ma prawa decydować, kto w Polsce będzie sprawować władzę i kto będzie kształtować polską politykę - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik PiS Rafał Bochenek.

2023-08-16, 10:13

Rafał Bochenek: żaden zagraniczny polityk nie ma prawa decydować, kto w Polsce będzie sprawować władzę
Rafał Bochenek i Piotr Müller. Foto: Tomasz Gzell/PAP

- W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła cztery pytania dotyczące referendum, które odbędzie się razem z wyborami. Zostały one przedstawione opinii publicznej. Jest to bardzo istotne i ważne, aby zgodnie z konstytucją wypowiedzieli się w tej kwestii obywatele, decydując o bezpieczeństwie naszego kraju - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

- Zgodnie z konstytucją w sprawach o szczególnym znaczeniu obywatele mogą decydować w sposób bezpośredni. Oddajemy głos Polakom, a próg przekraczający 50 proc. będzie wiążący dla tego referendum - podkreślił.

Referendum

Z kolei rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek dodał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie rozpatrywana uchwała wyrażająca sprzeciw przeciw obcej ingerencji w proces wyborczy w Polsce. - Ta uchwała to pokłosie bardzo niepokojących, agresywnych i złowrogich wypowiedzi polityków zagranicznych - zwłaszcza niemieckich - ocenił.

PiS jest partią, która sukcesywnie wygrywa wybory parlamentarne w Polsce demokratyczną decyzją polskich obywateli. To Polacy mają prawo do suwerennych decyzji. Żaden inny zagraniczny polityk nie ma prawa decydować, kto w Polsce będzie sprawować władzę i kto będzie kształtować polską politykę - wyjaśnił Rafał Bochenek.

REKLAMA

- Pamiętamy, jak Donald Tusk prowadził sprawy polskie, gdy rządził wspólnie z PO i PSL - to gigantyczne bezrobocie, rozbrajanie polskiej armii, polityka uległa nie tylko wobec Berlina, ale i Moskwy. Taki jest obraz przedstawiciela opozycji - przypomniał.

Wniosek o organizację referendum

Podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia Sejmu posłowie mają się zająć między innymi kwestią organizacji referendum. Zawarto w nim propozycję czterech pytań, które od 11 sierpnia ogłaszali politycy Prawa i Sprawiedliwości. Referendum ma być przeprowadzone 15 października - razem z wyborami parlamentarnymi.

Posłuchaj

Rzecznik rządu o planowanym referendum: oddajemy obywatelom głos w ważnych kwestiach (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Propozycja pierwszego pytania referendalnego brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", kolejna to: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego, wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?". Propozycja trzeciego pytania brzmi: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", a ostatniego: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".

Czytaj także:

[Zobacz także] "Jeśli nie będzie wiążące, to opozycja stwierdzi, że Polacy się wypowiedzieli". Poseł PiS o referendum

ng/PR24/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej