Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.

2023-11-30, 16:20

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego
W Polsce co roku około 170 tysięcy osób zachorowuje na raka.Foto: Forum/Grazyna Myslinska

- Taki koordynator umówi wszystkie terminy badań diagnostycznych i konsultacji. Następnie przedstawi pacjenta na konsylium i poinformuje go o efekcie tego konsylium - dodała.

"Chory nie wie, co teraz będzie"

Psychoonkolog z Narodowego Instytutu Onkologii doktor Mariola Kosowicz wskazała, że człowiek chory na raka jest przerażony swoją chorobą, często zagubiony i wymaga pomocy.

Czytaj także:

- Nie ma znaczenia wiek, ani wykształcenie. To jest tak silny kryzys informacji, którą dostajemy. Chory nie wie, co teraz będzie, jego mózg zaczyna tworzyć różne scenariusze i niestety zawęża pole percepcji. Dlatego ludzie, którzy mają wizytę w gabinecie, lekarz potwierdza diagnozę, mówi, jakie są dalsze kroki, a pacjent wychodzi i mówi, że nie słyszał i nie wie, co ma dalej zrobić - wyjaśniła.

REKLAMA

Zobacz również:

W Warszawie trwa Zimowa Akademia Dobrych Praktyk zorganizowana przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Jednym z tematów jest wykluczenie społeczne chorych.

Posłuchaj

Posłuchaj

Prezes koordynatorów opieki onkologicznej doktor Eliza Działach o wspierciu pacjentów z chorobami nowotworowymi. (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W Polsce co roku około 170 tysięcy osób zachorowuje na raka, a z roku na rok ta liczba rośnie.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Psychoonkolog z Narodowego Instytutu Onkologii doktor Mariola Kosowicz wskazała, że człowiek chory na raka jest przerażony swoją chorobą, często zagubiony i wymaga opieki. (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej